Põhja-Soome nüüdiskunst vallutab Tallinna galeriid

20. juuli 2012

Augustis saab Tallinna viies galeriis tutvuda Lapimaa nüüdiskunstnike loominguga. Ulatuslik näitustetervik „Ma elan polaarjoonel“ hõlmab pea 20 Lapimaa kunstniku loomingut ning kõneleb Lapimaa identiteedist läbi kunstnike perspektiivi.

Näituseprojekt „Ma elan polaarjoonel“ avatakse 2. ja 3. augustil viies Tallinna galeriis ning septembris saab veidi ümbertöötatud projektiga tutvuda Riias. Näituste kuraator on Reet Varblane, vaid Vabaduse galerii väljapaneku kunstnikud on valinud Loit Jõekalda ja Sirje Eelmaa. Reet Varblane viibis 2012. aasta alguses Rovaniemis, kus tutvus Lapimaa kunstnike ja nende loominguga ning töötas selle põhjal välja kontseptsiooni ja valis tööd.

Näituse kuraatori Reet Varblase sõnul ei ole tegemist ei Lapimaal ega ka mitte Rovaniemis elavate-töötavate kunstnike loomingu, ka mitte  nüüdiskunsti võtmes töötavate kunstnike tööde ülevaatega. „See on üks subjektiivne sissevaade paikkonda, mida pealispindselt väga hästi tuntakse – jõuluvana, põhjapõdrad, virmalised, saamide eriline mütoloogia ja elukorraldus –, kuid mille tegelikku pilti, problemaatikasse ei kiputa just süvenema,“ ütles Reet Varbalne. Kuid väliskuraator on püüdnud hoiduda n-ö turistipilgust ja sellest tulenevast kuraatoridiktatuurist ning anda võimalikult palju sõna kunstnikele endile, panna nemad aktiivsesse positsiooni. Sellele osutab ka projekti pealkiri.

Projekti saab vaadata nii horisontaalsel kui ka vertikaalsel teljel. Horisontaalse telje ühes otsas on Kalle Lampela ja Eemil Karila turistliku jõuluvana loo kriitilised kommentaarid, teises Maria Huhmarniemi poliitiliselt terav installatsioon marjakorjamise, aga ka oma ja võõra, soomlaste ja võõrtööliste teemal. Vertikaalse telje ühes otsas on looduse tõlgendus (Liisa Karintause maalid ja joonistused, Marku Heikkilä fotod), teises mütoloogia, selle praegusaegne tõlgendus (Riikka Jokiaho installatsioon). Keskel, mõtteliste telgede kohtumispaigas John Courti ja Joseph James’i keele, ka kunstikeele vastupanu tõlgendavad teosed. Kuid need on vaid mõned näited.

Projekti „Ma elan polaarjoonel“ viis alanäitust moodustavad omaette sisulise terviku, igaüht neist võib vaadata kui suure(ma) jutustuse väikest alajutustust: Kastellaanimaja galerii näitusel keskendutakse ürgsele loodusele ning selle edasiandmise tõlgendamisele, valguse ja pimeduse problemaatikale, Vabaduse galeriis kunstniku minapositsioonile, disaini ja arhitektuuri galeriis keelele, koodidele, nende vastuhakule ja murdmisele, Hausi galeriis naisele ja naiselikkusele ning kunstisalongis Allee  mehele ning mehelikkusele. Igas galeriis on väljas n-ö sissejuhatava võtmena Tuomas ja Ninni Korkalo spetsiaalselt selle projekti tarvis valminud plakatiformaadis töö: internetist leitud selle piirkonna visuaalsete kujundite tõlgendus ehk pildid, mille kaudu saadakse esmane teave, ning seal elavate kunstnike tõlgendus.

„Ma elan polaarjoonel“ viie erineva näitusega saab tutvuda Kastellaanimaja galeriis, Vabaduse galeriis, Disaini ja Arhitektuuri galeriis, Haus galeriis ning kunstisalongis Allee.

”Ma elan polaarjoonel” – näitustel esindatud kunstnikud:
Mervi Autti, John Court, Riikka Jokiaho, Anssi Hanhela, Liisa Harju, Markku Heikkilä, Maria Huhmarniemi, Liisa Karintaus, Maria Kausalainen, Tuomas ja Ninni Korkalo, Kalle Lampela, Leila Lipiäinen, Tuuli Mukka, Mari Oikarinen, Anu Riestola, Terhi Silenius ja Tuula Turkki

”Ma elan polaarjoonel” – näituste ajagraafik:

TALLINNAS

Kastellaanimaja Galerii (Roheline aas 3,Tallinn)
Näitus avatud  3.8.-7.9.

Vabaduse Galerii (Vabaduse Väljak 6, Tallinn)
Näitus avatud  3.8.-21.8.

Disaini ja Arhitektuuri Galerii (Pärnu mnt 6, Tallinn)
Näitus avatud  3.8.-21.8.

Galerii Allee (Pikk 30, Tallinn)
Näitus avatud 4.8.-25.8.

Haus Galerii (Uus 17, Tallinn)
Näitus avatud 4.8.-7.9