Soome keele olümpiaad Agricola 2013

17. märts 2013

Koolinoored võistlevad parima soome keele oskaja tiitlile

2012. aasta Agricola soome keele olümpiaad. Foto: Kasperi Hasala

Reedel, 5. aprillil toimub Tartus ülevabariigiline soome keele olümpiaad. Sel aastal osalevad olümpiaadil 28 gümnasisti 16 koolist üle Eesti. Olümpiaadil tuleb proovile panna vestlus- ja kirjutamisoskus ning lahendada sõnavara-, grammatika-, kuulamis- ja tekstimõistmis-ülesandeid. Olümpiaadi teema on sel aastal liikumine ja tervis.

Soome keele olümpiaad on üks paarikümnest Eesti koolinoorte aineolümpiaadist, mille korraldamist koordineerib Tartu Ülikooli Teaduskool ja rahastab haridus- ja teadusministeerium. Olümpiaadi sisulise poole eest vastutavad Tartu ülikooli ja Tallinna ülikooli soome keele õppejõud ja praktilise korralduse eest Soome Instituut. Olümpiaad on saanud nime soome kirjakeele rajaja Mikael Agricola järgi ja Soome Instituudi eestvõttel korraldatakse seda Eestis juba 16. korda. Soomes tähistatakse Agricola päeva ja emakeelepäeva 9. aprillil.

Eesti koolides õpitakse soome keelt peamiselt kolmanda võõrkeelena gümnaasiumis. Alates eelmisest õppeaastast saab uue riikliku õppekava järgi soome keelt valida ka teiseks ehk B-võõrkeeleks. Eestis on neli kooli, kus soome keelt õpetatakse juba 6. klassis. Need on Jõgeva Ühisgümnaasium, Tartu Mart Reiniku Põhikool, Pärnu Ülejõe Gümnaasium ja Viljandi Kesklinna kool. Kõiki koole on toetanud stardirahaga Eesti Haridus- ja Teadusministeerium. Soome Instituudi andmeil õpib praegu soome keelt 41 koolis ligikaudu 1455 õpilast.

 Olümpiaadi korraldamist toetab Soome Suursaatkond Eestis. Auhindadega toetavad soome keele olümpiaadi AS Tallink Grupp, Fazer Eesti AS ja Soome kaasaegse kunsti muuseum Kiasma. Parimatele soome keele tundjatele kingivad aasta- või poolaastatellimusi erinevad Soome ajakirjad (Anna, Me Naiset, Tiede, Seura, Demi, Kodin Kuvalehti, Hyvä Terveys, Suomen Kuvalehti, Lemmikki, Urheilulehti, Trendi, Gloria) ja ajaleht Selkosanomat.

 Lisainfo:

Margot Holts
Kommunikatsioonijuht

Soome Instituut
tel: 5224134
e-mail: margot.holts@finst.ee

Agricola 2013 võitjad on selgunud