PIIR on muusika- ja luuleetendus, mis toimub piiriga jagatud kaksiklinnades.

PIIR kõneleb piiril olemise väljakutsetest, hirmudest piiride ületamise ees ja julgusest piire ületada. See uurib uute piiride teket, piire meie sees ja meie ümber.

PIIR uurib, kuidas piirid kaitsevad ja kuidas ohustavad. Elu piirialadel võib järsult muutuda ohtlikuks, nagu Ukraina sõda on õpetanud. Kas Venemaa ja lääne piir on jälle aastateks ületamatu? Kuidas piirid meid muudavad?

PIIR saab esietenduse Tartu2024 põhiprogrammi osana. Teost esitatakse järjest kolmes Euroopa kultuuripealinnas või nende läheduses asuvas piirilinnas, mida jagab piir kahe riigi vahel. Projekti piires on seega kuus Euroopa riiki.

PIIR on teos, mille autorid ise ületavad erinevaid piire – seni pole nad omavahel koostööd teinud, kuigi kõik on oma eriala tipud. Nad ületavad omad turvalisi piire, jagavad oma oskusi ja võrgustikke koostööpartneritega. Sellest võidavad kõik.

Muusika: Olli Kortekangas FIN
Tekst: Elo Viiding EST
Esinejad: Ville Rusanen, bariton (FIN), Tiit Peterson, kitarr (EST), Neeme Punder, flööt (EST), Elo Viiding, luule (EST)

Esietendus Valgas 7. mail ja Narvas 8. mail kl 18 Tartu 2024 põhiprogrammis Euroopa-nädalal, mil Eesti tähistab 20 aasta möödumist Euroopa Liitu astumisest.  Pärast etendust Valgas räägivad piiridest meis ja meie ümber Marju Lauristin ja David Vseviov. Modereerib Joonas Hellerma.

Piletid:
10 eurot / 5 eurot (pensionärid, õpilased)
Piletilevi, kohapeal

Etendused toimuvad:
2024 Valga Kultuurikeskus kl 18
2024 Narva Raekoda kl 18

2025 Nova Gorica–Gorizia (Kultuuripealinna teemaks GO – Piirideta) ning mujal Itaalias (kokkuleppimisel)
2026 Oulu: Tornio–Haaparanta (Kultuuripealinna üheks teemaks Julgelt serva peal), lisaks etendus Saksamaal (kokkuleppimisel)

Produtsent: Jaana Vasama, jaana.vasama@tuglas.fi
Produktsioon ja korraldus: Tuglase Selts, Soome Instituut, Tartu Soome Selts, Tartu 2024