Seekord süüvime Pentti Linkola esseevalimikku „Teisitimõtleja märkmed“ (toim. ja tlk Priit-Kalev Parts, Rahvusliku Ehituse Selts, 2021). Loe teos läbi ja osale arutelus Soome Instituudi raamatukogus või veebis (link). Vaata ka, milliseid teoseid sügishooajal veel käsitleme: (link) Raamatuklubi vestlusi juhib Heidi Iivari.
„Maailmalõpp on juba olnud.“ Nõnda kirjutas radikaalökofilosoof, ühiskonnakriitik, ornitoloog, kalur ja kirjanik Pentti Linkola (1932‒2020) juba 1970endade lõpus. Vastuoluline ning armastatud ja vihatud Linkola ei kummardanud kedagi ega midagi, välja arvatud loodust, mille kaitsmisest sai tema elutöö. Meie planeedi ellujäämise nimel rääkis ning kirjutas ta väsimatult kaheksas teoses. Linkola vastustas majanduskasvu taotlemist ja leidis, et inimkonna võib päästa ainult loobumine tarbimisühiskonnast ja pöördumine tagasi naturaalmajanduse juurde. Esseevalimikus „Teisitimõtleja märkmed“ on kolmteist teksti, mis käsitlevad näiteks Soome metsade hävitamist, urbaniseerumist ning suurettevõtete silmakirjalikkust keskkonna teemadel.
Eesti keeles on Linkolalt ilmunud veel „Ellujäämise küsimus. Linkola programm“ (tlk Priit-Kalev Parts, Rahvusliku Ehituse Selts, 2021), „Juhatus 1990-ndate mõtlemisse“ (tlk Priit-Kalev Parts, Vaialiit, 1997), „Metsadest ja metsade hävitamisest“ (tlk Agu Tani, Akadeemia, 1992, nr. 12) ja „Rohelise liikumise sihtprogramm“ (tlk, Priit-Kalev Parts, Akadeemia, 1995, nr. 9).
Loe ja vaata veel:
„Pentti Linkola „Teisitimõtleja märkmed““. Räägib Linkola teoste tõlkija Priit-Kalev Parts:
https://www.youtube.com/watch?v=7skObFm4CEw
„The Dissident: A Day in the Life of Pentti Linkola“ (2018):
https://www.youtube.com/watch?v=OkmeYe3Uh5s
Arvustus. Robert Varik: „Kui kauaks veel teisitimõtleja?“ (Müürileht 17.11.2021): https://www.muurileht.ee/arvustus-kui-kauaks-veel-teisitimotleja/