Vestleme Kjell Westö romaanist „Tritonus“ (tlk Tõnis Arnover, Eesti Raamat, 2020). „Tritonus“ on rootsi keeles kirjutava Westö juba kuues eesti keelde tõlgitud teos. Eepiliste ja meisterlike põlvkonnaromaanide poolest tuntud Westö kirjanikutee on olnud märkimisväärne. Ta on olnud neljal korral Soome suurima kirjandusauhinna „Finlandia“ nominent ning laureaat romaaniga „Kus kõndisime kunagi“ (tlk Tõnis Arnover, Eesti Raamat, 2011). Põhjamaade kirjandusauhinnale on tema romaanid kandideerinud kahel korral, laureaadiks sai ta romaaniga „Terendus 38“ (tlk Tõnis Arnover, Eesti Raamat, 2014). „Väävelkollane taevas“ (tlk Tõnis Arnover, Eesti Raamat, 2018) valiti Rootsis 2017. aasta parimaks raamatuks. Need on ainult mõned näited tunnustustest, mida Westö on pälvinud.
 
Westö värskeim romaan „Tritonus“ ilmus üheaegselt rootsi, soome, taani, norra ja eesti keeles. Teos pälvis Soomes rootsikeelse rahvusringhäälingu Yle Svenska kirjandusauhinna. Erinevalt Westö paljudest teistest romaanidest ei leia „Tritonus“ aset Helsingis, vaid fiktiivsel Ravaisi saarel. Rikas ja kuulus, aga oma hiilgavat karjääri taga igatsev dirigent Thomas Brander hakkab elule uut suunda otsides ehitama sinna pompöösset maja – Casa Tritonust. Branderi ja kohaliku koolipsühholoogi, süldibändi muusiku Reidar Lindelli vahel tekib sõprus. Kahte väga erineva tausta ja maailmavaatega keskealist meest ühendavad üksindus, nostalgia nooruse ja kaotatud armastuse järele ning suutmatus pidada ajaga sammu. „Tritonuse“ taustal kõlab uhkelt Mahleri, Mozarti ja Sibeliuse muusika, mida kirjanik analüüsib suure pühendumisega. Päevakajaline romaan mahutab enda sisse nii #metoo, pagulased kui ka uusnatsismi.
Westö loomingu suur austaja on Jan Kaus, kelle mõtteid „Tritonuse“ kohta võib lugeda siin (link): https://headread.ee/jan-kausi-lugemissoovitus-kjell…/
„Tritonus“ kuulub ka Aino Perviku lugemissoovituste hulka (link): https://blogi.rahvaraamat.ee/…/aino-perviku…/
 
Loe raamat läbi ja tule avaldama arvamust!
 
Vestlust juhib Soome Instituudi programmikoordinaator ja Soome kirjanduse asjatundja Heidi Iivari.