Popkunsti maailmamuuseumis PoCo on kuni märtsini avatud Soome 19. sajandi sümbolisti Hugo Simbergi teoste näitus “The World of Hugo Simberg” virtuaalreaalsuses – PoCos toimub selle näituse maailma esmaesitlus ja siin on kuni märtsi lõpuni ka näituse ainus esitluskoht. 

“Koostöö üle 150 aasta vanuse Soome Rahvusgaleriiga on suureks komplimendiks ja usalduse märgiks alles tänavu suvel avatud popkunsti maailmamuuseumile PoCo”, ütles PoCo asutaja Linnar Viik. “Soome kunsti rahvusliku aarde Hugo Simbergi olulisemad teosed on toodud tänapäeva läbi virtuaalreaalsuse.”

Simbergi teoste mitmekihilised viited ning seosed müütide ja pärimustega mõjuvad kaasaegse ning ajatuna, tema sümbolismist on ainest ning inspiratsiooni saanud ka tänapäeva autorid, mitmed Soome popkunsti ja -muusika tegijad.

Soome Rahvusgalerii tellitud virtuaalne näitus viib vaataja sügavamale Soome kunsti ja kultuuri rahvuslikuks aardeks kutsutud, sümbolismi uuele tasemele viinud kunstniku Hugo Simbergi (1873-1917) kujuteldavasse maailma. Simbergi õrnad guaššmaalid ärkavad virtuaalses keskkonnas ellu ning pakuvad ainulaadset kogemust, kus kõik on samaaegselt nii kummaline kui ka tuttav.

***

Hugo Simberg on üks Soome sümbolismi kõige olulisemaid kunstnikke. Müüdid, muinasjutud, ja kujutlusvõime andsid Simbergile uue kunstikeele. See tegi võimalikuks raskete ja keeruliste ideede ning emotsioonide väljendamise. Kuigi mõnikord stilistiliselt naiivsed, ei ole Simbergi teosed üheselt selgitatavad, vaid sisaldavad mitmeid haakuvaid tasandeid ja tõlgenduskihte.

See unikaalne virtuaalse reaalsuse näitus esitleb Simbergi valgustundlikke, paberipõhiseid guaššmaale, mis tavapärasel viisil välja panduna põrkuksid mitmete piirangutega. Teosed on loodud hilistel 1890. aastatel, mil Simberg oli alles oma karjääri alguses, elas Ruovesis ja õppis Akseli Gallen-Kallela käe all ning reisis Londonisse, Pariisi ja Itaaliasse. 

Näitus on Soome Rahvusgalerii jaoks märkimisväärne samm, et  tutvustada innovaatilisi meetodeid ja jagada oma kollektsiooni avalikkusega. Virtuaalne keskkond võimaldab originaalteoste väikeseid detaile suures formaadis vaadata ja esitleda keskkonnas, mis ei järgi füüsilise maailma seaduseid. Teisisõnu on näituseks võimalik luua eksperimentaalne ruum, mis põhineb Simbergi loomingulisel maailmal. Hugo Simbergi maailm on lummav teekond, mis haarab publiku endasse.