Soome kauneimad raamatud 2012

Soome Raamatukunsti Komitee andis 2012 aasta kauneima raamatu aunimetuse Jaakko Yli-Jounikka romaanile „Neuromaani“ (Neuromaan). Teose kujundaja on Markus Pyörälä. Raamatukunsti kauneima raamatu aunimetuse said kokku 24 raamatut või sarja. Auhind anti ka kümnele kõige ilusamale raamatukaanele.

Yli-Juonikas: Neuromaani

Aasta kõige kaunima raamatu kohta tõdeb raamatukunsti komitee muuhulgas järgmist: „„Neuromaan“ on hämmastavalt ja pimestavalt omapärane tervik. See ajab lugeja segadusse juba oma pealkirjaga ning žanripiire kompiv teos on saanud ka väärilise väliskuju.“

Ilus raamat nõuab oma tegijatelt inspiratsiooni, tundlikkust ja mitmekesist professionaalsust. See eeldab kirjaniku, kirjastaja, kujundaja, trükikoja ja köitja laitmatut koostööd. Kui jõutakse üksmeelele kõigi raamatu valmimise juurde kuuluvate etappide osas, sünnibki viimistletud ja kaunis tervik. Kõiki aasta kauneimate raamatute tegemises osalenuid autasustati auraamatuga.

Raamatuke aasta kauneimatest raamatutest

Soome Raamatukunsti komitee avaldas teist korda brošüüri aasta kauneimatest raamatutest „Vuoden kauneimmat kirjat 2012 – The Most Beautiful Finnish Books 2012“ (Aasta kauneimad raamatud 2012). Brošüür ei lähe müüki, see jagatakse laiali raamatute tegijatele ning raamatuvaldkonna ettevõtetele ja organisatsioonidele. Brošüür täidab ühtlasi näitusekataloogi otstarvet.

Soome Raamatukunsti Komiteele saadeti hindamiseks 213 raamatut. Raamatuid saatsid nii suured kui väikesed kirjastused, muuseumid, fondid, ettevõtted ja eraisikud.

Konkursil osalevad raamatud peavad põhiosas olema Soome päritolu. Suomen kirjataiteen komitea ry juhatus otsustas 2012 aasta sügisel, et konkursil võivad osaleda ka raamatud, mis on trükitud välismaal. Sellega järgitakse rahvusvahelist tava. Raamatukunsti komitee hindab Soome kvaliteetset trükikunsti ja usub, et Soome kvaliteet tuleb konkurentsiga toime.

Näitus Soome 2012. aasta kauneimatest  raamatutest on avatud alates 6. veebruarist avatud Eesti Rahvusraamatukogus ja pärast seda läheb rändnäitusena mööda Eestit ringlema. 

Eestis on Soome Instituudi vahendusel Soome raamatuparemikke eksponeeritud alates 2004. aastast.

Soome kauneimate raamatute kodulehekülg: http://www.kauneimmatkirjat.fi

Järgmised toimumisajad ja -kohad


Vaata kõiki

november 2014

3.11 - 30.11 Koosa raamatukogu, Tartumaa

oktoober 2014

1.10 - 31.10 Saverna raamatukogu, Saverna, Valgjärve

juuli 2014

1.07 - 31.07 Vändra raamatukogu, Pärnumaa

juuni 2014

2.06 - 30.06 Harju maakonnaraamatukogu, Keila

mai 2014

14.04 - 18.05 Põlgaste raamatukogu, Põlvamaa

aprill 2014

14.04 - 18.05 Põlgaste raamatukogu, Põlvamaa

Soovite näitust teie asutuses eksponeerida? Võtke ühendust