Luulesõit

   Mis on Luulesõit?

Luulesõit on mitmekeelne luuleringsõit, mille eesmärgiks on edendada luule tõlkimist erinevatesse keeltesse. Luule puudutab inimesi kõikjal maailmas ja seda võib kirjutada kõikides keeletes. Tõlkijaid vajatakse selleks, et autorite looming jõuaks ka publikuni, kes luuletuste sünnikeelt ei oska. Luulesõit tõstab esile luule tõlkimist ja luule tõlkijaid.

 

 Kõik Luulesõidu esinemised on mitmekeelsed – luuletused kõlavad alati nii originaalkeeles kui ka esinemiskoha keelde tõlgituna. Keeled on meile kallid ning seetõttu soovime leida Luulesõidul esitamisele tulevatele luuletustel parimad tõlkijad ja tõlked. Sel viisil saab publik nautida luuletuse originaalkeele kõlapilti ja ka suurepärast tõlget.

Lisaks sellele, et luulesõit on avalik üritustesari, on see ka luuletajaile endile suurepärane võimalus omavahelisi kontakte luua. Üheks parimaks viisiks inimestega tutvuda on ju nendega koos reisida. Luulesõidul osalejad tutvuvad ühise reisi ajal üksteise loominguga ning Luulesõidul loodud suhted kannavad vilja ka aastate möödudes.

 

Luulesõidu eripäraks on selle liikuvus, see ei ole seotud kindla aja ega kohaga. Marsruut ja aeg vaheldub aastate lõikes, nagu ka esinejad. Tihtilugu sõidab luuletajatega kaasa erinevate kunstivaldkondade esindajaid –  muusikuid, fotograafe või koomiksikunstnikke. Luulesõit on avatud kõikvõimalikele ideedele, mis aitavad kaasa tõlkeluule õitsengule ja arengule.

 Kes Luulesõitu korraldab?

 Idee sündis 2006. aastal, mil projekti käivitajateks olid Soome Instituut ja Läti saatkond Tallinnas. Soome Instituut toimib jätkuvalt Luulesõidu eestvedajana ja aastatega on sellega liitunud mitmeid uusi koostööpartnereid. Aastatel 2006–2010 toimus Luulesõidu ringreis Eestis ja Lätis. Aastal 2011 laiendati marsruuti Rootsi, ja kuna kõik sujus seal nii toredasti, otsustasime seal jätkata ka järgmistel aastatel.

 Luulesõidu kunstilise juhina tegutseb Läti luuletaja ja tõlkija Guntars Godinš ja peakorraldajana Jenni Kallionsivu Soome Instituudist. Luulesõiduga on seotud hulk teisigi koostööpartnereid, kelle toetuse ja heade ideede abil on festival teoks saanud ning arenenud just selliseks, nagu see praegu on.

 Kus Luulesõit on käinud ja kes on olnud kaasatud?

 2006: Pärnu – Riia
Heli Laaksonen, Elo Viiding, Contra, Inga Gaile ja Karlis Verdinš

 2007: Ventspils – Kuressaare – Turu
Saila Susiluoto, A. W. Yrjänä, Andres Ehin, Ly Seppel, Juris Kronbergs ja Guntars Godinš

 

 2008: Helsingi – Kajaani – Võru – Valka – Alkas
Anja Erämaja, Claes Andersson, Eeva Park, Karl Martin Sinijärv, Agnese Krivade ja Eduards Aivars

 

 2009: Tampere – Tartu – Cēsis – Riia
Vilja-Tuulia Huotarinen, Ville Hytönen, Andra Teede, Kivisildnik, Anna Ausiņa ja Jānis Elsbergs    kaasategev kitarrist Tiit Pettersson

 

 2010: Riia – Valmiera – Viljandi – Oulu
Riina Katajavuori, Jyrki Kiiskinen, Triin Soomets, fs, Ingmara Balode ja Arvis Viguls

 

 2011: Helsingi – Visby – Stockholm – Tallinn – Liepaja
Agneta Enckell, Igor Kotjuh, Valts Ernštreits, Rose-Marie Huuva
kaasategev fotograaf Alisa Javits

 

 2012: Riia – Stockholm – Tallinn – Hämeenlinna
Jukka Itkonen, Leelo Tungal, Juris Kronbergs, Daniel Boyacioglu                                                        kaasategev koomiksikunstnik Petri Koikkalainen