Näitus Eesti saladused (2013)

Näitus „Eesti saladused“ 6.12.2013 – 23.2.2014 

Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseum
Lai 17, Tallinn

Näitus „Eesti saladused“ tutvustab mitmeid uusi tooteid ja esemeid, mille disainimine ja valmistamine põhinevad traditsioonilistel Eesti tootmismeetoditel. Kaks Soome disainerit, Aamu Song ja Johan Olin, tutvusid Eesti kultuuritraditsioonide ja tootmisprotsessidega ning selle tulemusena sündinud uus tootesari on tehtud koostöös Eesti ettevõtjatega. Näitusel esitletakse lisaks toodetele endile ka nende disainimis- ja tootmisprotsessi ning selles osalenud inimesi.

Wool spinning at Süvahavva. Kuva/Pilt: Johan Olin

Wool spinning at Süvahavva. Kuva/Pilt: Johan Olin

Projekt „Eesti saladused“ on jätkuks Aamu Songi ja Johan Olini projektile „Soome saladused“, mida nad alustasid koos Helsingi nüüdiskunsti muuseumi Kiasmaga aastal 2007. Sarnaseid projekte on nad varem läbi viinud Lõuna-Koreas, Belgias ja viimati Venemaal.

„Eesti saladused“ on osa samanimelisest kultuuriekspordi projektist, mille eesmärgiks on suurendada sellel alal tegutsevate eestlaste ja soomlaste omavahelist läbikäimist ja kontakte ning suurendada teadlikkust kultuuripärandi ja traditsioonide suhtes.

Projekti koordineerib Soome Instituut ning see on saanud toetust Soome haridus- ja kultuuriministeeriumist.

DISAINERID

Learning the secrets of shingle basket making at Avinurme./ Avinurme korvipunumise saladused. Kuva / Pilt: Eveli Tooming

Learning the secrets of shingle basket making at Avinurme./ Avinurme korvipunumise saladused. Kuva / Pilt: Eveli Tooming

Aamu Song & Johan Olin on kaks Helsingi disainerit, kelle ettevõtte nimi on COMPANY. Nad töötavad nii kunstnike, disainerite kui ka produtsentidena ja peavad Helsingis poodi nimega Salakauppa.  Neid võlub erinevate riikide traditsiooniline tootmisprotsess, kasutatavad traditsioonilised materjalid ja käsitöö. Nad on saanud tuntud meistreid kõrvalt jälgida ja neilt õppida ning anda omalt poolt uuenduslikku perspektiivi traditsioonilistele toodetele ja materjalikasutusele. Projektide tulemusena on sündinud terve hulk tooteid, mis on müügil nende kaupluses Helsingis ja mida leidub ka valitud edasimüüjate kauplustes Euroopas. 
  
SALAKAUPPA

Sala tähendab Soome keeles sama mis eesti keeleski ja kauppa on ’kauplus’. Kõik tooted on sündinud COMPANY ekskursioonide tulemusena väga huvitavatesse, ka vana-aegsetesse tehastesse üle Soome ja maailma. COMPANY disain põhineb iga tehase lool ja funktsioonil. See ongi nende saladus.

Varasemad projektid:

SECRETS OF FINLAND
http://www.com-pa-ny.com/projects/secrets_of_helsinki/index.htm
http://www.com-pa-ny.com/indoors/SuomenSalat/suomensalat.html
http://www.com-pa-ny.com/exhibitions/central_finland/secrets.html

SECRETS OF BELGIUM
http://www.com-pa-ny.com/projects/madeinbelgium/belgium.html 

SECRETS OF KOREA
http://www.com-pa-ny.com/projects/madeinkorea/madeinkorea.html

SECRETS OF RUSSIA
http://www.com-pa-ny.com/projects/Secrets_of_Russia/secrets_of_russia.html
http://www.com-pa-ny.com/projects/Secrets_of_Russia2/secrets_of_russia2.html