Kultuuriekspordi edendamine Lätis (2010)

Kultuuriekspordi võrgustike arendamine ja laiendamine Lätis

Soome Haridus- ja Kultuuriministeeriumilt saadud kultuurieksporditoetuse abiga 2010. a ellu viidud projekti käigus arendati ja laiendati kultuuriekspordi võrgustikke Lätis ning suurendati Soome, Eesti ja Läti vahelist kultuuriaktiivsust.

Selle projekti raames toimusid ka laiemale publikule suunatud üritused, nagu Luulesõit ja koomiksiprojekt FINEST. Projekt sisaldas näiteks kohtumisi Läti kultuuritöötajatega ning infomaterjalide tõlkimist.

Kultuurikoostöö Lätiga põhineb teistsugustel keelelistel, ajaloolistel ja kultuurilistel eeldustel kui koostöö Eestiga. Seetõttu on esmatähtis õppida paremini tundma kohalikke olusid, luua pikaajalisi kontakte ja viia kokku kultuurivaldkonna olulisemad tegijad.

Lätis on varemgi korraldatud õnnestunud kultuuriprojekte, näiteks Soome kinga näitus 2009. a.

Luulesõit 17.–21.09.2010

Luulesõit on Soome-Eesti-Läti luuleringsõit, mida Soome Instituut ja tema koostööpartnerid on korraldanud juba 2006. aastast alates. 2010. a ringsõidul esinesid Riina Katajavuori ja Jyrki Kiiskinen Soomest, Triin Soomets ja fs (Indrek Mesikepp) Eestist ning IngmāraBalode ja Arvis Viguls Lätist.

Ringsõidu esinemised toimusid Lätis Riias festivalil Dzejas Dienas ja Valmiera linnamuuseumis, Eestis Viljandis ning Soomes Oulus. Eesti koostööpartner oli Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Soomes kirjanike ühing Huutomerkki.

Koomiksiprogramm FINEST 2010. a veebruarist detsembrini

Programmi FINEST selgrooks on Soome-Eesti koomiksinäitus, mida täiendatakse kohaliku materjaliga iga kord, kui näitus uues asukohas üles pannakse. Läti osa kuraator oli koomiksiajakirja Kuš! peatoimetaja Davids Schilters.

Novembris Riias korraldatud koomiksipäevade programm sisaldas Soome-Eesti-Läti koomiksikohtumist, FINESTi näitust Läti rahvusraamatukogus, Katja Tukiaineni näitust „Paradis f“ galeriis Tasty ning koomiksihuvilistele mõeldud kahepäevast töötuba, mida juhendasid Aino Sutinen ja Karri Laitinen.

Läti rahvusraamatukogu soovis lisada FINESTi näituse oma rändnäituste programmi ja selle põhjal valminud näitus oli 2011. a algusest üleval mitmel pool Lätis.

Tänu FINESTi programmile on koomiksialane koostöö riikide vahel märgatavalt paranenud. On sõlmitud uusi koostöösuhteid ja selle käigus koostati ka näiteks Soome-Eesti-Läti-Ungari koomiksiantoloogia ja näitus, mis oli 2011. aastal üleval nii Moskvas kui ka Budapestis. 2011. a suvel ilmunud koomiksiajakirja Kuš! erinumber oli tervenisti pühendatud Soome koomiksile.