XV Agricola 2012

 

Tartu Ülikoolis 13.04.2012

Reedel, 13. aprillil toimus Tartus ülevabariigiline soome keele olümpiaad.  Edasijõudnute rühmas saavutas esimese koha Hele-Riin Ütt Tallinna Pirita Majandusgümnaasiumi 12. klassist (õpetaja Elfriede Ait). Hele-Riin Ütt osales olümpiaadil kolmandat korda, ka eelmistel aastatel on tema tulemused olnud silmapaistvad, kuid võitu ei olnud ta seni veel koju viinud.

Teine koht läks Tallinna Ühisgümnaasiumi 12. klassi õpilasele Kristel Kirkmale (õpetaja Heli Ojat). Kolmandat ja neljandat kohta jagasid abituriendid Teele Hein ja Villem Mesila Tallinna Lilleküla Gümnaasiumist (õpetaja Madean Altsoo).  Algajate rühmas oli võidukas Karin Leevald Tapa Gümnaasiumist (õpetaja Katri Lehtsalu), teine oli Ragnar-Hindrek Russ Jüri Gümnaasiumist (õpetaja Marge Gorbunov) ja kolmas Sandra Jakubelovits Viljandi Maagümnaasiumist (õpetaja Kirsti Käiväräinen). Kõik nad õpivad 10. klassis.

Pikk võistluspäev tipnes auhindade jagamisega Soome Suursaatkonna vastuvõtul. Vahepealsel ajal, kui žürii parandas võistlustöid, külastasid õpilased koos õpetajatega Vanemuise teatrit, kus lisaks ekskursioonile kohtuti näitlejanna Liisa Pulgaga ja vesteldi  Sofi Oksaneni  näidendist ja romaanist „Puhastus“.  Vastuvõtul tervitasid olümpiaadil osalenuid ning nende õpetajaid saatkonna  pressi- ja kultuurinõunik Marjo Näkki, Soome Instituudi juhataja Riitta Heinämaa ning Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna nõunik Tõnu Tender. 

Olümpiaadi auhindadena  jagati  välja erinevate Soome ajakirjade kingitud aasta- ja poolaastatellimusi.  Igale osalejale tegi kingituse ka olümpiaadi pikaajaline sponsor Fazer Eesti AS. Samuti tegi mõlemale võitjale eriauhinna teater Vanemuine.

Soome keele olümpiaad on saanud nime  soome kirjakeele rajaja Mikael Agricola järgi ja Soome Instituudi eestvõttel korraldati seda Eestis juba 15. korda.  Olümpiaadi korraldamist koordineerib Tartu Ülikooli Teaduskool, sisulise poole  eest vastutavad Tartu ja Tallinna ülikooli soome keele õppejõud ja praktilise korralduse eest Soome Instituut.  Olümpiaadi korraldamist toetab Soome Suursaatkond Eestis.