Soome keele VI Olümpiaad Agricola 2003

Reedel, 4. aprillil toimus Tartus kuues vabariiklik soome keele olümpiaad Agricola. Soome keele olümpiaad kannab soome kirjakeele rajaja Mikael Agricola nime. Agricola sünniaeg pole täpselt teada, seepärast tähistatakse Soomes soome keele päeva tema surmapäeval 9. aprillil. Päev on soomlastele oluline ka selle poolest, et see on Kalevala koostaja Elias Lönnroti sünnipäev.

Selleaastane olümpiaad oli pühendatud ka 200 aasta möödumisele maailma esimese eesti ja soome keele lektoraadi loomisest Tartu ülikoolis. Helsingi ülikool sai soome keele lektoraadi alles paarkümmend aastat hiljem.

Enamasti õpetatakse Eestis soome keelt kolmanda võõrkeelena või valikainena, kuid mõnes koolis ka esimese või teise võõrkeelena. Sel õppeaastal võttis olümpiaadist osa 28 õpilast, 7 noormeest ja 21 neidu. Kaks osavõtjat oli põhikooli viimastest klassidest, ülejäänud gümnaasiumiõpilased.

Olümpiaadi korraldasid Tartu ülikooli soome keele lektoraat, Tallinna Pedagoogikaülikooli soome keele lektoraat, Soome Instituut ja soome keele ainenõukogu.

Olümpiaadil lahendati kolme tunni vältel sõnavara-, grammatika-, kuulamis- ja tekstimõistmisülesandeid, kirjutati väike kirjand ning vesteldi etteantud teemal. Võimalik oli koguda 180 punkti, võitja sai 156 punkti

Teater Vanemuine toetas olümpiaadi pakkudes nii õpilastele kui õpetajatele võimaluse tutvuda teatri nö lavataguse maailmaga. Noortele tutvustas näitlejatööd Tambet Tuisk.

TULEMUSED

Auhinnad andis Soome suursaatkonna vastuvõtul Teatrikohvikus üle saatkonna kultuuri- ja pressinõunik Ilmi Villacis. Reisi soome keele suvekursustele Soomes võitsid Liina Volmerson Loo keskkoolist ja Liisa Nuut Pärnu Kuninga tänava põhikoolist. Parima kirjandi eest sai Loo keskkooli õpilane Hillary Talvik Haridus- ja teadusministeeriumilt Soome-eesti suursõna-raamatu.

Teisi edukaid õpilasi autasustati soome ajakirjade ja ajalehtede aastakäikude ning raamatutega. Ka parimaid tulemusi saavutanud laste õpetajad Ebe Talpsepp, Vaike Vaga ja Madean Altsoo said autasuks soome ajakirjade aastakäigud.

Aastakäigu kinkisid sellised tuntud ajakirjad nagu Suomen Kuvalehti, Kodin Kuvalehti, Tiede, Selkouutiset, Hiidenkivi, Seura, Lemmikki, Me Naiset, Pirkka, Yhteishyvä. Kirjastus Otava kinkis noorsooraamatuid, Fazer Eesti shokolaadi.