2019. aastal pälvis Aino Kallase preemia organist ja kantor Ene Salumäe. Soomes tegutsev sihtasutus Viro-säätiö andis preemia Salumäele tema teenete eest Soome ja Eesti kultuurisuhete arendamisel. Preemia jagati välja 12. korda.

Eesti organist, kirikumuusik ja koorijuht Ene Salumäe esineb regulaarselt Eestis ja mujal Euroopas, lisaks on ta andnud kontserte Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Jaapanis ja Venemaal. Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, ning tal on magistrikraad Sibeliuse akadeemiast Helsingist. Salumäe töötas organistina Helsingi Toomkirikus aastatel 1994-95.

Ene Salumäe emapoolne vanaema on pärit Reigist Hiiumaalt ning üks sugulastest on mainitud ka kirjanik Aino Kallase inspiratsiooniallikana ajal, mil Kallas kirjutas oma teost “Reigi õpetaja”. Salumäe vanaisa Eduard Salumäe oli soomepoiss ja isa Jaak Salumäe ning mitmed ta onud on arendanud kultuurisilda Eesti ja Soome vahel.

Aino Kallase preemiat hakati välja andma 2004. aastal. Soome ja Eesti vahelise kultuurisilla ehitaja nime kandva auhinnaga tunnustatakse eestlastest üksikisikuid või kollektiive, kel on märkimisväärseid teeneid Eesti-Soome kultuurisuhete arendamisel. Auhinna on pälvinud varem muuhulgas ajakirjanikud Kulle Raig ja Rain Kooli ning professor Rein Veidemann ja tõlkija Piret Saluri.

Järgnevas intervjuus kõneleb Salumäe muuhulgas oma tööst Soomes ja kantori eriala eripärast Soomes.