Soome Instituudi juhatajana alustas 2019. aasta jaanuaris tööd Anu Heinonen. Uurisime Anult, miks ta otsustas kandideerida ja missuguste eesmärkide poole instituut tema käe all püüdlema hakkab.

Milline on sinu seos Eestiga? Miks otsustasid kandideerida?

Minu suhe Eestiga sai alguse juba 20 aastat tagasi, kui tulin Tartusse vahetusõpilaseks. Läänemere piirkonnas elades ei oskaks ma ette kujutada toredamat tööd kui Soome ja Eesti vahelise kultuuri- ja koolitusalase koostöö edendamine. Mul on lihtne suhestuda instituudi väärtustega nagu võrdõiguslikkus, mitmekultuurilisus ja avatus ning visiooniga muutuste ellukutsujast ja oma ala asjatundjast. Mu abikaasa alustas tööd Tallinnas juba 2018. aasta aprillis ja lapsed läksid septembris siin kooli. Minu vaatepunktist on mu uus töökoht puhas lotovõit!

Räägi palun natuke oma taustast. Millega tegelesid enne instituuti tööle asumist? Mis teemad Sind paeluvad?

Mul on väga lai taust, mis on tugevalt seotud Balti riikide, aga ka Venemaaga. Olen juhtinud erinevate linnade ja omavalitsuste vahelisi koostööprojekte, töötanud õpetajana nii põhikoolis kui ka gümnaasiumis, lektorina ülikoolis. Olen alati liikunud oma mugavustsooni piirialadel. Viimasel ajal olen vastutanud keskkonnasõbralike ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete arendamisega seotud Euroopa Liidu rahastuse eest, mis ei ole ühe teoloogi jaoks kuigi tavaline. Julgus hüpata liikuvale rongile toob ellu põnevaid väljakutseid.

Millised on instituudi tulevikuplaanid?

Mu tausta arvesse võttes on instituudi tulevikus esiplaanil kultuuri ja koolituse kõige erinevamad valdkonnad. Usun, et päevakajalised teemad teevad koostöö huvitavamaks ning toovad Soomet rohkem pildile. Lähiaastatel keskendume senisest veelgi enam venekeelsele sihtrühmale. Lisaks Eestile püüame Soomega seotud teemasid esile tõsta ka teistes Balti riikides. Mul on varasemast olemas tugevad koostöökontaktid Lätis.

Missuguseid omadusi pead juhi juures oluliseks?

Usun, et tähtis on säilitada inimlikkus ja avatus. Austan teiste inimeste arvamust ja püüan neid mõista. Väldin mõttetuid piiranguid. Minust saab praktilise mõtlemisega hooliv juht, kes soovib teha koostööd ning inimestega kohtuda.

Millega armastad tegelda vabal ajal?

Kõige mõnusam osa mu päevast on igahommikune jalutuskäik koeraga Tallinna vanalinnas. Nende retkede ajal kuulan sageli näiteks Arvo Pärdi suurepärast muusikat, mis rahustab meelt ja südant.