See veebileht kasutab küpsiseid.
Tutvu meie privaatsuspoliitikaga.

Foto: Priyash Vasava / Unsplash
telefon, kõrvaklapid

#finst30 podcast

Kuula podcasti siinsamas: 

Soomekeelsed podcastid leiad siit (link).

Sisututvustus

Soome instituut alustas oma tegevust Eestis 30 aastat tagasi natuke enne Eesti taasiseseisvumist. Keeruliste aegade kiuste tundus tähtis, et Soome kultuur leiaks siin oma koha. Enne Soome Instituuti tegutses Tallinnas Soome kultuuripunkt, mille juhataja oli Piret Saluri. Tema räägib kultuuripunkti rollist ajal, kui Leedus läksid inimesed kaitsma teletorni ja Eestis kardeti nõukogude vägede rünnakut. 

Kirjanik Maimu Berg meenutab Eestis valitsenud Soome kultuuri vaimustust ning naljakaid anekdoote selle kohta, kuidas soomlased ja eestlased teineteisega tutvusid. 

Juhani Salokannel sai Soome Instituudi juhatajaks 1997. aastal, kui eestlastele oli valla juba terve maailm. Tema töötas selle nimel, et Soome keelt ja kultuuri taas eestlastele meelde tuletada.  

Soome Instituut mängib tänaseni tähtsat rolli soome keele õpetamise toetamises Eestis. Eesti on ka ainus riik maailmas, kus soome keelt õpetatakse nii ulatuslikult, kinnitab soome keele õpetajate täiendkoolituse eest vastutanud endine kultuurisekretär Järvi Lipasti

Soome ja Eesti lähedastest suhetest räägib ka see kui suurelt Eestis tähistati Soome iseseisvumise 100. aastapäeva. Sellest, kuidas Tallinn muutus peaaegu Soome linnaks, räägib toonane programmidirektor Anna Laine

30. sünnipäeva tähistab Soome Instituut pandeemia varjus. Instituut on kujunenud aastakümnete jooksul Soome ja Eesti kultuurisuhete oluliseks vahendajaks. Instituudi juhataja Anu Heinonen ütleb, et tänasel päeval räägib instuut üha enam ühiskondlikust koostööst ja koos tegemisest.  

Stsenaarium, intervjuud, lavastus Marjo Näkki. Helikujundus, lavastus Katja Kostiainen.

Podcast on valminud Soome instituudi tellimusel. Projekti toetasid Soome haridus- ja kultuuriministeerium ning Jenny ja Antti Wihuri fond.