14. augustil toimub Tartu Kunstimuuseumis rahvusvaheline sümpoosion „Fotograafia retušeerimata ajalugu”, mis on mõtteline osa kümnele varajasele eesti ja läti naisfotograafile keskendunud näitusest „Hõbetüdrukud. Fotograafia retušeeritud ajalugu”.

Ajaloolise ülevaate andmise asemel on näituse koostajad keskendunud unustatud ja kadunud kultuuripärandi rollile. Sarnaselt on ka näitusega kaasneval sümpoosionil kaks lähtepunkti. Esiteks varajased naisfotograafid Balti riikides, teiseks ikka ja jälle kinnitust leidev kultuurilooline fenomen, mille ainsaks järelduseks saab olla, et kunst on igavene. Teosed kui füüsilised objektid võivad küll hävida: unarusse jäetult laguneda, tulekahjus ära põleda või sihiteadliku lõhkumise ohvriks langeda. Ent lähemal vaatlusel selgub, et hävinud teosed ei ole laiemast kultuuriruumist siiski kuskile kadunud ja avaldavad meile kõigest hoolimata jätkuvalt mõju. Neid reprodutseeritakse raamatutes, neist räägitakse konverentsidel ning nad on endiselt kohal näitustel. Käsikirjad ei põle ning nii jäävad arhiivid nagu meediumid spiritualistlikul seansil tulevikust tagasipöörduma, et leida kadunuke kellega kõnelda.

Sümpoosionil osalevad ajaloolased ja kunstnikud Eestist, Lätist, Leedust ning Soomest:
Mari Vallikivi, Katrīna Teivāne-Korpa, Ieva Balode, Agnė Narušytė, Sami van Ingen. Uuri Sami van Ingeni tööde kohta lähemalt.

Sümpoosion lõppeb Sami van Ingeni ja Ieva Balode koostatud eksperimentaalfimide kavaga Elektriteatris.

Sümpoosioni töökeel on inglise keel.
Osalemine on tasuta!
Huvilistel palume siiski ette registreeruda, et maandada COVID-19ga kaasnevaid riske. Registreeru siin.

Vaata sündmuse kodulehte.

Sümpoosioni toetavad: Eesti Kultuurkapital ja Soome Instituut
Täname: Paavo Mardi, Elektriteater ja Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs