Seekord räägime soomerootsi kirjaniku Maria Turtschaninoffi romaanist „Pärandmaa” (tlk Tõnis Arnover, Rahva Raamat, 2023) Loe raamat läbi ja osale raamatuklubis Soome Instituudi raamatukogus või veebis: https://rb.gy/4pj9td Vestlust juhib Heidi Iivari.

Lummav, müstiline, hingemattev ja universaalne – nõnda kirjeldatakse Maria Turtschaninoffi suure menu saavutanud episoodilist suguvõsaromaani „Pärandmaa”. Kirjanik on paigutanud romaani tegevuse oma juurte juurde Soome Pohjanmaal, kus Sookingu suguvõsa on tunnistajaks ühiskonna- ja inimelu keerdkäikudele 17. sajandist kuni tänapäevani. Loo keskmes on looduse ja inimese suhe, aga mida rohkem aeg edasi, seda rohkem võõrdub inimene füüsilisest ja vaimsest sümbioosist loodusega, kuni seda peaaegu enam ei olegi. „Pärandmaa kasvab Soome allegooriaks”, kirjutab kriitik Anni Valtonen (Helsingin Sanomat, 17.12.2022).

Maria Turtschaninoff (s. 1977) on võitnud mitmeid kirjandusauhindu, sealhulgas 2014. aasta Finlandia Juniori preemia. Turtschaninoffi noorte fantaasiatriloogia „Punase kloostri kroonikad“ on saavutanud suure rahvusvahelise menu ja autori teoseid on ilmunud juba 30 keeles. Eesti keeles saab lugeda triloogia kahte esimest osa „Maresi“ (tlk Maarja Aaloe, Varrak, 2017) ja „Naondel“ (tlk Raili Väin, Varrak, 2018). „Pärandmaa” on Turtschaninoffin esimene täiskasvanutele mõeldud romaan. Eelmisel aastal see pälvis „Kiitos kirjasta“ (Tänu raamatu eest) auhinna.

Kuula Ida Adele Raneli Ruuli loetud katkendit „Pärandmaast“ :
https://www.youtube.com/watch?v=iWe0Y2vlFt8

Loe veel Maria Turtschaninoffi kohta eesti keeles: https://rb.gy/94mc7c

Maria Turtschaninoffin koduleht soome, rootsi ja inglise keeles: https://www.mariaturtschaninoff.com/suomeksi

Raamatuklubi toimub iga kuu eelviimasel neljapäeval kl 17.30−18.30 Soome Instituudi raamatukogus ja/või veebis. Vestlust juhib Heidi Iivari. Arutelu toimub eesti keeles.

Igas raamatuklubis arutleme uue ja huvitava soome kirjandusteose üle. Järgmistena vaatluse all:

18.4. Miika Nousiainen „Väike iluremont“

23.5. Kristina Carlson „Härra Darwini aednik“

13.6. Anna Englund „Puust palitu“