Kumu auditooriumis 24. mail toimuv kinokontsert ühendab tummfilmiklassika kaasaegse muusikakogemusega: suurelt ekraanilt saab nautida Kote Mikaberidze filmi „Minu vanaema“, millele pakub avangardset helindust Soome eksperimentaalmuusika kollektiiv Cleaning Women.
 
Esitlusele tuleb legendaarse gruusia näitleja ja animaatori Kote Mikaberidze (1896‒1973) groteskselt vaimukas tummfilm „Minu vanaema“ („Chemi bebia“, 1929, 61 min). Filmis on tunda prantsuse avangardkino jooni, kus kasutatakse peatatud kaamerat, nukufilmi ja animatsiooni elemente, aga ka ajastule omast ekspressionistlikku kujundust ning kaameranurka. Oma nõukogude režiimi vastase süžee ning uuendusliku vormikäsitlusega pidi film aastakümneid keelatuna riiulil seisma. Tänu filmi suurepärasele restaureerimisele ja digitaliseerimisele ärkas teos taas ellu. Film mõjub lõputut bürokraatiat kritiseerides ülimalt aktuaalsena ka tänapäeval.
 
Kinokontserti „Minu vanaema“ on esitanud väga erineva muusikalise taustaga kollektiivid üle kogu maailma, alates Gruusia Filharmoonia Orkestrist kuni Beth Custer Ensemble’ini MoMas New Yorgis ja viimati üliedukalt ka Soome kollektiiv Cleaning Women Telluride filmifestivalil Ameerikas ning Tromsø rahvusvahelisel filmifestivalil Norras.
 
Cleaning Womeni teeb tõeliselt eriliseks nende muusikaline kõla. Nad on tuntud isetehtud instrumentide poolest, mis on valmistatud kodumajapidamises kasutatavatest esemetest ja ümbertöödeldud materjalidest, pakkudes omaette vaatemängu koos vaimuka multimeedia-show’ga. Kuigi lähtekoht on avangardistlik ja eksperimentaalne, on lõpptulemuseks vapustav kooslus oskuslikust musitseerimisest, originaalsest helimaastikust ja kergesti haaratavast, isegi tantsulisest muusikast – kombinatsioon kinolikust ulmevesternist ja sädelevast trash can disco’st, mis pakub laval nii muusikaliselt kui ka visuaalselt unustamatu kogemuse.
 
Helsingi eksperimentaalgrupp Cleaning Women on rohkem kui 25 tegutsemisaasta jooksul andnud üle 600 kontserdi, esinenud mitmetel rahvusvahelistel filmi- ja muusikafestivalidel maailma eri paigus. Muuhulgas on nad loonud originaalseid helitaustu tummfilmiklassikasse kuuluvatele filmidele („Aelita, Marsi kuninganna“, 1929, rež Jakov Protazanov; „Entusiasm“, 1930 ja „Üheteistkümnes aasta“, 1928, rež Dziga Vertov; „Soomuslaev Potjomkin“, 1925, rež Sergei Eisenstein; „Metropolis“, 1927, rež Fritz Lang ning Georges Méliès’ ulmefilmile „Reis Kuule“, 1902) ning kirjutanud ja esitanud originaalmuusikat režissöör Alice Rohrwacheri 2023. aastal Oscarile kandideerinud kaasaegses lühifilmis „Le pupille“ („Õpilased“), 2022.
 
Kumu auditooriumis on Cleaning Women varem esinenud aastal 2013, kui esitlusele tuli kaks originaalhelindusega kinokontserti: „Aelita – Marsi kuninganna“ (1924) ja Ameerika lühikomöödiate seansil Buster Keatoni, Laurel ja Hardy ning Charlie Chaplini filmidega.
 
Lisainfo Cleaning Womeni kohta: http://www.cleaningwomen.com
Filmi on restaureerinud Georgian National Film Center

Toetajad Soome Instituut, TelepART