Neljapäeval, 16. veebruaril kell 17.30−18.30 räägime Tuomas Kyrö romaanist „Kõike head, toriseja!“ (tlk Kadri Jaanits, Varrak, 2017). Loe raamat läbi ja osale vestlusel Soome Instituudi raamatukogus või Zoomis: https://bit.ly/3JaakTc (link). Raamatuklubi vestlust juhib Heidi Iivari.

Tuomas Kyrö (s. 1974) loodud 80aastane vanamees ehk toriseja (sk mielensäpahoittaja) on ilmselt Soome nüüdiskirjanduse kõige tuntum tegelane. Kyrö esimene toriseja-raamat ilmus 2010. aastal ja see põhines kirjaniku samanimelisel järjejutul raadios. Seni on ilmunud toriseja-teemalisi raamatuid kolmteist, ja reeglina on need jõudnud Soome ilukirjanduse müügitabelite esikümnesse. Väga menukad on olnud ka nende põhjal tehtud filmid, lavastused ja teleseriaal.

Maailma kulgemist ja sugulaste elu jälgiv toriseja pole nähtuga sugugi rahul. Romaanis „Kõike head, toriseja!“ otsustab ta kirjutada testamendi ja ehitada endale kirstu, et asjad saaksid kindlasti õigesti tehtud. Samas rändab ta mõtteis minevikku – kas varem oli alati parem? Kuigi toriseja on pahur, põikpäine ja pisiasjade pärast virisev papi, leidub temas ka kaas- ja õiglusetunnet. Nagu kõigis toriseja-raamatutes, läbib tegelase sõna- ja ettevõtmisi soe ja puudutav huumor.

Tuomas Kyrö (s. 1974) debüteeris 2001. aastal. Tema kolmas romaan „Liitto“ (2005) oli Finlandia kirjandusauhinna nominent. Varem eesti keeles ilmunud romaan „Kerjus ja Jänes“ (tlk Kadri Jaanits, Varrak, 2012) on tõlgitud veel paljudesse teistesse keeltesse. 2020. aastal pälvis Kyrö teeneka kirjanikukarjääri eest Pro Finlandia aumärgi.

Loe veel:

Tuomas Kyrö 2017. a. Tartus: https://maailm.postimees.ee/4103221/tuomas-kyro-kirjanik-kes-soovib-torisejatele-koike-head

Etendus „Kõike head, vana toriseja“ Rakvere Teatris: https://www.rakvereteater.ee/koike-head-vana-toriseja-0