Soome Instituudi virtuaalraamatuklubis tähistame Soome kirjandus- ja mõtteajaloo raudse leedi Minna Canthi (19.3.1844 Tamperes − 12.5.1897 Kuopios) sünniaastapäeva Canthi novellide seltsis 19. märtsil kell 17.30. Veebi kaudu osalemise link.

Canthi teosesse „Vaene rahvas“ (tlk Toomas Huik, 1960, Eesti Riiklik Kirjastus) on valitud 10 lugu ja see on saanud nime samanimelise novelli järgi. Pikk novell või lühiromaan (52 lk) „Vaene rahvas“, mis ilmus soome keeles 1886. aastal, kirjeldab Canthi kodulinnas Kuopios asuva Harjula vaestemaja elu. See on Canthi üks karmimaid ja teravamaid sõnavõtte sotsiaalse ebavõrdsuse nimel tema realismile pühendunud loomingus. „Vaene rahvas“ tekitas nii kirjandusliku kui ka ühiskondliku skandaali. Helsingist sõitis inspektor vaestemaja olusid uurima ja vaestemajast sai ebainimlikkuse ja korralageduse hoiatav näide.

Kirjanik, ajakirjanik, ärinaine ja seitsme lapse ema Canth oli tulihingeline naiste ja vaeste nimel kõneleja, oma aja arvamusliider ja kõige rohkem jälgitud kõmukirjanik, keda kiideti ja vihati. Luuletaja Eino Leino on öelnud, et Canthi edukus põhines tema kombel haarata kõigest kinni suure jõu, julguse ja halastamatusega.

Valmista end võitluseks ette ja loe läbi vähemalt kogumiku esimene jutustus „Vaene rahvas“! Kõneainet pakub kindlasti ka novell „Kauba-Lopo“, mille kleptomaanist peategelane on Soome kirjanduse üks naturalistlikumaid, aga ka altruistlikumaid tegelasi.

Kogumikku „Vaene rahvas“ saab laenutada Soome Instituudi ja teistest raamatukogudest Eestis. 

Kes üldse oli Minna Canth? Ja miks tähistatakse Soomes tema auks võrdõiguslikkuse päeva? Loe lähemalt siit (link).