Neljapäeval, 23. mail kell 17.30–18.30 arutame Kristina Carlsoni romaani „Härra Darwini aednik“ (tlk Asta Põldmäe, Loomingu Raamatukogu nr. 36−37, 2012)

Loe raamat läbi ja võta osa raamatuklubist Soome Instituudi raamatukogus või veebis: https://rb.gy/o3cngu Vestlust juhib Heidi Iivari.

Charles Darwin veedab vanaduspõlve Downe´i külas Londoni lähedal. Suurt loodusteadlast ennast pole näha ja tema teose „Liikide tekkimine“ ilmumisest on möödas paarkümmend aastat, ent elu külas keeb ja Darwini teooriad annavad jätkuvalt mõtlemis- ja vaidlusainet pubides, kodudes ja kirikus. Eriti hoiavad külaelanikud silma peal Darwini aednikul Thomas Davies’el, kes Jumalasse ei usu. Kas aedniku peret tabanud õnnetused on Jumala karistus? Kas kõikvõimas Jumal paneb Davies’e proovile, nagu nimitegelase „Hiiobi raamatus“?

Carlsoni „Härra Darwini aednik“ on poeetiline kollektiivromaan, mis uurib inimese maailmavaateid ja eetikat moderniseerumise künnisel. Rein Veidemann kirjutab, et teda „kui professionaalset lugejat ehk kriitikut on raske lugemisega liigutada“, aga „Härra Darwini aednik“ suutis seda teha, olles tema parim lugemiselamus 2012. aastal: https://sakala.postimees.ee/1087632/minu-lugemiselamus-aastal-2012

Kristina Carlson (s. 1949) on tunnustatud soome kirjanik, kelle romaan „Maan ääreen“ (ek „Maa äärde“) pälvis Finlandia auhinna 1999. aastal. Tema viimane romaan „Eunukki“ (ek „Eunuhh“ kandideeris Põhjamaade Nõukogu kirjanduspreemiale 2022. aastal. Luulekoguga debüteerinud Carlson on kirjutanud neli romaani ja Mari Lampineni pseudonüümi all 12-osalise „Anni“ lasteraamatutesarja.

Raamatuklubi toimub iga kuu eelviimasel neljapäeval kl 17.30−18.30 Soome Instituudi raamatukogus ja/või veebis. Vestlust juhib Heidi Iivari. Arutelu toimub eesti keeles.

Igas raamatuklubis arutleme uue ja huvitava soome kirjandusteose üle. Sügisel 2023 on vaatluse all järgmised teosed:

18.1. Satu Rämö „Hildur“

22.2. Antti Hyry „Ait“

21.3. Maria Turtschaninoff „Pärandmaa“

18.4. Miika Nousiainen „Väike iluremont“

23.5. Kristina Carlson „Härra Darwini aednik“

13.6. Anna Englund „Puust palitu“