Raamatuklubis N 16.12 kell 17.30-18.30 Juha Hurme „Neem“  

Soome Instituudi jõulukuu raamatuklubis arutame Juha Hurme 2017. aastal Finlandia auhinna pälvinud romaani „Neem“ (tlk Tiiu Kokla, Varrak, 2021) üle. Osaleda võib kohapeal Soome Instituudi raamatukogus (Ülikooli 11, Tartu) või Zoomis (link).  

NB! Raamatukogus osalejatel tuleb esitada COVID 19 vaktsineerimistõend ja isikutunnistus ning kanda maski kogu ürituse vältel. 

„Neem” jutustab meile soome rahva ajaloost ehk nn soomeliku vaimsuse kujunemiskäigust ja tagamaadest. Autor Juha Hurme alustab kosmilisest Suurest Paugust ja rändab läbi 14 miljardi aasta kuni 19. sajandi esimese kümnendini, et näidata, kui mitmekesisest ainesest koosneb ühe rahva iseolemine. Lugeja ees rullub lahti kogu maailma suvaliste rõhuasetustega kultuurilugu. 

Raamat on täis fakte, viiteid ja üksikuid seiku, tsitaate, üllatavaid vaatenurki, aga ka mängulist fiktsiooni, nii et tegemist tundub olevat ilukirjanduslikult emotsionaalse kroonikaga. Ent seda võib lugeda ka kui psühholoogilist romaani või tõetruud ajaloolist põnevikku, pealegi tänapäeva teadmuse läbinägelikus humoorikas valguses. 

Üks väike, Neemeks nimetatud maanina kuskil põhjapoolkera pärapõrgus ei ole veel Soome, ent ajapikku hakkab see üha selgemalt omandama äratuntavaid kontuure ja tunnusjooni. 1809. aastal, uue ajastu künnisele jõudnult, Neeme lugu lõpeb. Sellest, mis sai edasi, kirjutab Hurme aga oma 2020. aastal ilmunud romaanis „Soome”. 

Juha Hurme (snd 1959) on prosaist, kolumnist ja mitmekülgne teatraal. Muude tunnustuste kõrval kuulub talle aastast 2014 ka teatriala hinnatuim, Eino Kalima auhind. 

Raamatuklubi vestlust juhib Soome Instituudi programmikoordinaator Heidi Iivari. Loe raamat läbi ja tule avaldama arvamust!  

 

Loe veel „Neeme“ kohta: 

Harri Tiido „Juha Hurme – inimesest Neemes, Soomes ja „Kalevalas“ (Sirp, 2.7.2021) 

Margus Haav „Skandinaavia kaenlaaugus elamise kroonika“ (Postimees, 4.7.2021) 

Vaata ka, mida Viia Väli, Indrek Mustimets ja Heidi Iivari kirjutavad „Neeme“ kohta SOOME KIRJANDUSE KLUBIs  (link)