Pärnus Uue Kunsti Muuseumis on avatud Viggo ja Heljä Wallensköldi (Soome) näitus JUURED NING ÕIED alates 11.veebruarist kuni märtsi lõpuni K-P 11-18.

Viggo Wallensköldi (1969) juured on Eestis, õied aga puhkesid Soomes. Nimelt tema vanaema Ilse sündis eelmise sajandi alguses Pärnu jõe paremkaldal Tori vallas, imeilusas Ollandi talus. Vaevalt täiskasvanuks saanud, läks neiu Soome põllumajandust õppima. Armus, abiellus, sünnitas tütre Heljä ning jäigi elama Porvoosse. Seal sündis ka tema tütrepoeg Viggo, kellest on kasvanud üks olulisemaid 21. sajandi Soome maalikunstnikke.

Läbimurre Viggo Wallensköldi kunstnikukarjääris toimus 2002. aastal, mil ta võitis Soome kunstiauhinna Dukatti. 2005. aastal valiti Wallensköld aasta noorkunstnikuks. Aastal 2022 hääletas Ars Fennical publik Viggo Wallensköldi parimaks Soome kunstnikuks.

Viggo esimene suur soolonäitus leidis aset 2008-2009. aastal Vene Muuseumis Peterburis. Mullu vallutas tema suurnäitus Helsingi Kunstimuuseumi (HAM).

Viggo Wallensköld on on kirjutanud viis raamatut väljamõeldud teadlasest, mükoloog Mbdrinovist. Viggo ulmelood keskenduvad Mbdrinovi elule ja uurimistööle, mis muudab meie arusaamu seentest ja inimestest.

Näitusel „Juured ning õied” esineb Viggo koos ema Heljä Wallensköldiga (1943). Ema elab siiani Porvoos ning igal hommikul alustab uut sümbolistlikku maali kummalisest maailmast, kuhu me sündinud oleme.

Viggo viimaste aastate looming aga viib mõtted Marcus Aureliuse kuulutusele, et monumendi püstitagu endale ise see, kes ei looda teistele tulevikus.

“Juured ja õied” on Heljä ning Viggo Wallensköldi esimene ühisnäitus.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus, hotell Victoria.

Uue Kunsti Muuseum Pärnus Rüütli 40a on avatud K-P 11-18. Vaata lähemalt: www.mona.ee

Viggo ja Heljä Wallensköld