Muumimuuseumi näitus “Muumid ja meri”
20. mai – 25. september 2022
Iloni Imedemaa, Haapsalu
 
Kui kallas nende taga oli silmist kadunud, tõusis mere kohale ümarik kollane täiskuu. Papa polnud veel kunagi näinud nii suurt ja üksildast kuud. Samuti polnud ta seni aru saanud, et meri võib olla nii avar ja võimas, nagu see praegu tema ees laius.
(“Hatifnattide saladus”, 1962)
 
Mingem koos muumidega seilama!
Muumid armastavad mereseiklusi ja Läänemeri on olnud Tove Janssonile (1914–2001) märkimisväärseks inspiratsiooniallikaks. Muumioru randades ja muumitegelaste vägitegudes on kuulda mere kaja. Jansson põimis mereteema paljudesse muumilugudesse. Meri joonistab Muumioru piirjooned, täpselt nii nagu Läänemeri visandab Soome kuju.
Näitus heidab pilgu muumide loodussõbralikule elustiilile. Janssoni originaalillustratsioonidel on kujutatud muumitegelasi, kes asuvad seiklusrikkale merereisile ja naudivad piknikku kivistel kallastel. Janssoni lugudes ja illustratsioonides sätendab kaugel silmapiiril lai avameri kui alati kohalolev kaaslane, peaaegu nagu üks elus raamatutegelane.
Muumid suhtuvad loodusesse alati lugupidavalt. Muumid reisivad, söövad ja elavad keskkonnaga kooskõlas. Oma lihtsa elustiiliga hoolivad nad maast ja merest. Nagu muumid, saame me kõik oma igapäevaste valikute tegemisel loodusega arvestada. Igaüks saab anda oma panuse. Meri koosneb ju paljudest väikestest tilkadest.
 
Kõik kunstiteosed: ©Moomin Characters
Toetab: Eesti Kultuurkapital