Lavale jõuab muusikafestival FinEst Funk, mis toob teist korda Eestisse ja Soome funki maailma tõusvad tähed ning juba tuntud muusikud. Esimene kontsert toimub 14. märtsil Tartus Alexela loomelaval ja 15. märtsil Tallinnas teatrimajas JAIK (endine Vaba Lava). Piletid Piletikeskusest.

Soome funk-skeenet esindab We Got Soul feat. Sam Huber. Sam Huber (pildil) on oma Helsingi kesklinnas asuvas salajases helilaboris loonud muusikaliselt risttolmlevaid lugusid, mis seovad 1960ndad, 70ndad ja 80ndad kaasaegsete elementidega. Tulemuseks saadud stiilile on ta andnud nime ‘Future Funk’ ja ‘Future Soul’. Viimase viie aasta jooksul on Huber teinud koostööd väga erinevate artistidega alates dancehalli legendist Hawkmanist kuni hiphopikooni Bazerkini, ja paljude teistega muusikaspektri kõigist nurkadest. Alati avatud silmade ja kõrvadega laulukirjutaja läbiv omadus on järeleandmatu ja kõigutamatu funky groove. “See on alateadlik funk, mis tabab ürgsel tasandil ja läheb hinge,” ütleb ta ise. Huber ammutab kõigest, alates Berliini-aegsest Bowiest ja vintage Philly soulist kuni Nick Cave’i ja Bad Seedsi, Prince’i ja isegi Tom Jonesini, ning tulemused on iga kord suurepärased.

Esmakordselt jõuab Eestisse Grammy nominent ja Euroopa bigbändide lipulaev Norbotten Big Band koostöös instrumentaalfunki esindaja Nine Sparks Riotsiga. Norrbotten Big Band on professionaalne bigbänd, mille juhtfiguuriks on saksofonist  Joakim Milder. Bändil on aastate jooksul olnud  palju kuulsaid soliste, teiste seas Joe Lovano, Toots Thielemans, Maria Schneider, Jonas Kullhammar, Miriam Aida, Magnus Lindgren, Chris Potter, Dave Liebman jt. 

Festivalil astub lavale ka Itaalia funki-sensatsioon Giacomo Turra, kes on kogunud sotsiaalmeedias poole miljonilise jälgijaskonna. Giacomo Turra on 1997. aastal sündinud Itaalia muusik, kes sai lapsena inspiratsiooni oma isa plaadikogust ning juba 13-aastasena hakkas järgi mängima selliste staaride lugusid nagu Stevie Wonder, George Benson ja Herbie Hancock. 2018. aastal alustas ta oma soolomuusikaprojekti, uurides R&B-d, funki ja džässi ning avaldas oma esimesed singlid JMT nime all aastatel 2019 ja 2020. Juulis 2021 andis Giacomo välja “The Groove Sessions” kogumiku funk ja R&B lugudest, mis olid salvestatud koostöös tuntud muusikute ja lauljatega kogu maailmast, nagu näiteks Brandon “TAZ” Niederauer, Phoebe Katis, Jessica Burdeaux, George Collins ja Augie Bello. 12. novembril 2021 esines Giacomo oma esimesel rahvusvahelisel kontserdil Paradiso saalis Amsterdami Soul Live Festivalil.

Kodumaist funkmuusikat esindab Estonian Funk Unit projektiga Eesti Groove’i Radadel ning ettekandele tuleb koosluse Kuut & Kuman repertuaar. Trompetimängijana esile kerkinud Jaan Kuman on viimasel dekaadil kogunud ülemaailmset tuntust oma instrumentaalansambli loominguga. 70ndate jazz-funk sai hoo sisse tänu Jazzagression Recordsi väljaantud kogutud teostele. EFU muusikalised juhid on kogutud lugudest teinud oma valiku, et see nüüd festivalil ette kanda. Marju Kuudi kohta võib öelda, et tal oli kaks karjääri. Esmalt artisti elu noorukina Nõukogude Liidu parima jazz-lauljana, ajakirja Downbeat sõnul, seejärel, pärast põgenemist läände sai temast Maryn E. Coote – produtsent ja vokalist, kes uuris lo-fi ja elektroonilise funkmuusika maailma. Finest Funk Festivalil toob Estonian Funk Unit esile mõlemad Marju Kuudi  küljed, et teha austusavaldus hiljuti lahkunud Eesti muusika suurkujule.

,,FinEst Funk Festival pakub kodumaisele muusikasõbrale kireva paleti artistidest ja muusikast ning kindlasti tekitab põnevaid kuulamiskogemusi, isegi kui artisti kohta varasem teadmine puudub. Soovime, et kontserdikülastaja saab meie kureeritud programmi usaldada ja võtab endaga pikaks ajaks kaasa tõelised elamused funki-maailmast.  2023. aasta festivalil näiteks esines esimest korda eestis Philip Lassiter, kes kutsuti hiljem tagasi esinema Jazzkaare jõulujazzile, sest siinne publik oli enda jaoks avastanud uue artisti, keda nad soovisid veel kuulata. Loodame, et ka selleaastaselt festivalil tuleb mõni selline pärl, et kuulajad ootavad teda peagi ka uuesti Eestisse esinema,” kommenteerib festivali peakorraldaja Sten Valdmaa.

Piletid Piletikeskusest. Soomes on festival 16. märtsil ning  festivali toimumispaikadeks on Ravintola Töölö ja jazzklubi Storyville.