Neljapäeval, 16. jaanuaril kell 18.00 räägib Niguliste muuseumi loengusarja „Neljapäevad neitsi Maarjaga“ kolmandas osas Soome kunstiteadlane, Helsinki ja Turu ülikooli dotsent Elina Räsänen neitsi Maarja ja tema ema Anna kujutamisest ja tähendusest keskaegses Soomes. Loeng on inglise keeles.

Loeng keskendub neitsi Maarja ja tema ema Anna kujutamisele Soome keskaegses kunstis. Neitsi Maarja ema püha Anna oli armastatud pühak, kelle kaitse all olid perekonnad ja majapidamised. Teda kujutavad pildid tugevdasid ja toetasid tema tütre rolli, viimast kajastavad ka nende kahe žestid ja poosid neid koos kujutavatel maalidel ja skulptuuridel. Loeng esitleb vähetuntud hiliskeskaegseid skulptuure Soome kirikutest, mis kujutavad Anna ise kolmandat ehk püha Annat koos neitsi Maarja ja Kristuslapsega. Vaatluse all on nende kujutiste mitmetähenduslikkus, eeskätt ema ja tütre tugeva omavahelise sideme kujutamine sarnaselt teise, palju tuntuma paari, Isa ja Pojaga.

Elina Räsänen (PhD) on Helsingi Ülikooli ja Turu Ülikooli dotsent. Tema uurimistöö on keskendunud Põhjamaade, eeskätt Läänemere-ruumi keskaegsele kunstile ning visuaalsele ja materiaalsele kultuurile. Ta on tegelenud kunstiteoste ikonograafia ning nende ruumiliste, materiaalsete ja kehaliste aspektidega. Viimastes uurimustes on ta vaadelnud keskaegsete kunstiteoste järelelu, nende kasutust reformatsioonijärgsest ajast tänaseni. Elina Räsänen on kirjutanud arvukalt teadusartikleid ja raamatuid ning koostanud teadusartiklite kogumikke.
Näitus „Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna“ räägib loo kristliku maailma kõige tuntuma naise elust, esitades seda läbi kesk- ja varauusaegsete kunstiteoste. Vaatajate ees on haruldased 13.–17. sajandist pärinevad altariretaablid, maalid, skulptuurid ja esemed Eesti ja Läti kogudest. Kõik need teosed on ajalooliselt pärit keskaegse Liivimaa (tänase Eesti ja Läti) pühakodadest ja nende elulugu on tihedalt seotud siinse ajalooga. Seeläbi saab nähtavaks neitsi Maarja tähendus ja kohalolu siinses kultuurimälus.

Loengusarjas „Neljapäevad neitsi Maarjaga“ on veel tulekul:
13. veebruar – Neitsi Maarja ja Püha Anna keskaegses Tallinnas: kultus ja kunst. Anu Mänd.
27. veebruar – Isikliku vagaduse ainelised jäljed. Erki Russow.
5. märts – Neitsi Maarja ja ristisõjad: Liivimaa ja teised Maarjamaad. Linda Kaljundi.
26. märts – Ülistus jumalaemale: Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel. Kerttu Palginõmm.
Osalemine muuseumipiletiga.

Vaata ka