Suur osa soomlastest ei suuda ilma saunas käimiseta elada. Soomes on 5,5 miljoni elaniku kohta umbkaudu kolm miljonit sauna – seda on rohkem kui autosid! Et saunamõnusid soovitakse nautida eriti suvisel ajal, siis kuulub suve- ja puhkuseaja eluaseme juurde loomulikult ka saun. 

Sauna päeva on Soomes tähistatud juba üsna pikalt. Ehkki ”ametlikult” kuulutas Soome Saunaselts sauna päevaks juuni teise laupäeva 1980. aastate keskpaigas, siis sauna päeva tähistati pidulikult juba enne seda – kas suvise pööripäeva paiku või lausa jaanilaupäeval. Viimane on jõuluõhtu kõrval teine traditsiooniline saunapäev, milleta soomlane ei lepi. 

Niisiis kutsus Soome Saunaselts 1986. aastal kõiki soomlasi üles juuni teisel laupäeval saunas käima ja kutsuma külla naabrid, kel oma sauna pole. 

Üsna pea hakkas selle päeva ümber koonduma erinevaid saunapidusid ja -traditsioone, mis on tasapisi kinnistunud iga-aastasteks sündmusteks. 

Tänapäeval tähistatakse sauna päeva mh sellega, et mõnes avalikus saunas kuulutatakse paljudes keeltes välja nn saunarahu. Aastal 2021 tehti seda Jämsä Suitsusaunakülas, tänavu aga kuulutatakse saunarahu välja Tamperes Rajaportti saunas. Tampere kuulutati vahetult enne 2018. aasta sauna päeva maailma saunapealinnaks. Selle tiitli on linn ja selle lähiümbrus oma paljude heade avalike saunadega auga välja teeninud. 

Tänavuse aasta teeb eriliseks see, et saunarahu kuulutatakse välja kahes uues keeles: ukraina ja jaapani keeles. Keeleversioone on juba kõvasti üle kümne.  Loe saunarahu kohta lähemalt siit (link).

Soome Saunaselts ja ka nt Saunaring on püüdnud lisada sauna päeva ametlike lipupäevade nimekirja. Soome Saunaseltsi poolt koostatud pöördumisele koguti tuhandeid allkirju, kuid otsustajad ei soovinud lipupäevade hulka suurendada ning seetõttu pole asi esialgu õnnestunud. Õnneks tähistavad tõelised saunasõbrad saunapäeva igal juhul lippude lehvides, nt suvilates – seega lehvib siniristilipp sauna auks paljudes kohtades.

1980.aastate lõpul kuulutas Rootsi Bastuakademie juuni teise laupäeva sauna päevaks ka Rootsis. Nendelgi pole seda õnnestunud ametlikuks lipupäevaks kuulutada, kuigi Rootsil oli millalgi isegi oma valla- ja saunaminister. Ent sauna päevaga on traditsiooniliselt seotud paljud sündmused ning eriti suurejooneliselt tähistatakse seda Bastuakademie kodukohas Haaparantas.

Oleks loomulikult tore, kui sauna päeva peetaks samaaegselt kogu Põhjalas ning Balti riikides. Võiksime siis üheskoos nii saunatada kui ka lippe lehvitada ning tugevdada niimoodi ühtekuuluvustunnet. Rahvusvaheline Saunaliit ISA ongi seda mõtet oma liikmete kaudu edasi arendamas. Kahjuks Eestis ISA rahvuslikku liikmesliitu ei ole, kuid sel teemal on vesteldud mitmete saunaentusiastidega. 

Leedus tähistatakse sauna päeva koos jaanipäevaga, mil korraldatakse igasuguseid traditsioonilisi pidusid. Leeduga on juttu olnud ka juuni teisest laupäevast ja asi edeneb. 

Norra ja Taani tähistavad samuti sauna päeva ja sealgi arutatakse seda, kas nihutada päeva veetmine juunisse. 

Sauna päeva peetakse ka nt Jaapanis. Neil on sauna päev 7. märts, sest see kuupäev kõlab jaapani keeles välja öelduna sarnaselt sõnale saun. Jaapanlased oma traditsiooni muuta ei plaani.  

Rahvusvaheline saunaliit ISA võiks võtta endale ülesandeks hakata sauna päeva tähistama ühel ja samal ajal, vähemalt Põhja- ja Baltimaades. Eestist peame alles leidma kellegi, kes asjaga kaasa tuleks. 

Ehk võiksime juba 2025. aastal tähistada sauna päeva üheskoos ja nautida rõõme, mis sellega seonduvad. Nagu Rootsis öeldakse – “In sauna veritas”. 

Hüva leili kõigile. 

Risto Elomaa, 23.05.2022 

Artikkel ilmus 4.6.2022 Maalehes (link).