Lalli on tegelane, keda kõik soomlased õpivad tundma juba kooliajal. Legendi järgi tappis Lalli aastal 1155 Köyliönjärve jääl Rootsi piiskop Henriku, kes oli tulnud pöörama soomlasi ristiusku. Talupoeg Lalli oli see põikpäine soomlane, kes tahtis olla omal maal peremees ja tappis kirvega võõra võimu tooja.

Anders Ekman (1833–1855)

Soome võttis ristiusu vastu – ja sellega seoses hiljem kirjaoskuse – Lallist hoolimata. Just kirjaoskuse leviku tõttu nähakse ristiusul olulist rolli selles, et praeguse Soome kohal asunud mahajäänud piirkonnast sai heaoluriik. Ehkki piiskop tõi endaga kaasa häid asju, on Lallilgi oma toetajaskond.

Kui 2004. aastal valiti Soomes kõigi aegade suurimat soomlast, jõudis Lalli auväärsele 14. kohale. Lalli nimest on saanud kaubamärk, mida on kandnud näiteks kohalik ajaleht ja Köyliö spordiklubi.

Talupojad tõusid üles kiriku kehtestatud koormiste vastu

Piiskop Henriku surmast jutustavatest keskaegsetest legendidest on rahvapärimuses saanud üks Soome rahvuslikke legende. Loos pannakse osa süüst ka Lalli naise õlgadele. Seda, mis päriselt juhtus, ei tea keegi.

Kangekaelsed soomlased ristiti ja viidi Rootsi kuninga võimu alla vastu nende tahtmist. Lalli esindab vastupanu võõrale sunnile, vaeste inimeste õigust ise oma asju otsustada. Ajaloolaste arvates on talupoegade vastupanu tegelik põhjus rahaline: uus usk tõi talupoegadele koormisi, et ehitada kirikuid ja pastoraate.

Piiskop Henrikust sai Turu toomkiriku ja kogu keskaegse Soome kaitsepühak. Turu oli toona Soome keskus. Soome vanima ameti, Turu kohtukapiitli pitseril on siiani kujutatud piiskop Henriku sõrm, mille Lalli legendi järgi ära lõikas ja sõrmuse endale võttis.

Eino Leinost Veljo Tormiseni

Piiskop Henriku surmast on tehtud ohtralt lugusid ja näidendeid. Kirikulegendid on olnud aluseks paljudele piiskop Henriku surmast kõnelevatele näidenditele. Eino Leino 4-osaline näidend Lallist valmis 1907. aastal.

1989. aastal alustas Eesti helilooja Veljo Tormis tööd Eino Leino näidendi “Lalli” ainetel valmiva ooperi kallal. Töö jäi aga pooleli. Samast materjali põhjal valmisid siiski teosed “Sinikan laulu” sopranile ja segakoorile ning “Piispa ja pagana” The King Singersile.

Ooperi pealkirjaga “Lalli ehk mere keskel on mees” lõpetas dirigent ja helilooja Rasmus Puur. Ooperi maailma esilinastus toimub Tallinnas Pirita kloostris Birgitta festivalil 6. augustil 2022.

 

Lisalugemist:

Esiettekandele tuleb Veljo Tormise alustatud ja Rasmus Puuri lõpetatud ooper, ERR 28.7.2022 (link, eesti keeles) 

Veljo Tormise ooper räägib sellest, kuidas oma tõega allutatakse teisi, Pealinn 1.5.2022 (link, eesti keeles)

Lalli ooperist Birgitta festivali kodulehel (eesti keeles)  

Talonpoika Lalli – paha pakana vai vihainen viljelijä, Tiede-lehden artikkeli 15.3.2008 (link, soome keeles)  

Suuret suomalaiset äänestys 2004, Lalli (link, soome keeles)  

Eino Leino Lalli näidendi digiversioon (link, soome keeles)