Kirsti Paakkaneni teatakse Soomes Marimekko “päästjana”. Paakkanen ostis rahalistesse raskustesse sattunud Marimekko 1991. aastal ja tema juhtimisel sai sellest üks Soome edukamaid tekstiili- ja rõivatootmisettevõtteid. 

Paakkanenist kirjutatud ajaleheartikleid ja möödunud aastal ilmunud elulooraamatut lugedes saab kohe selgeks, et tegemist on erakordse naisega. Kuidas muidu seletada tõsiasja, et teda iseloomustades saab korraga paslikuks kasutada täiesti vastandlikke sõnapaare? Tegemist tundub olevat energilise ärinaise, aga ka tundliku loojanatuuri, tahumatu kitsipunga, aga ka pillava suurilmadaami, südametu flirtija ja samal ajal õrna naiivitariga…

Andekas laps vaestest oludest

12. veebruaril 1929 Saarijärvil kitsastesse oludesse sündinud tüdrukukese nimeks sai Kirsti Poikonen. Laps paistis õpingutes silma andekusega ja õpetaja kehutas teda minema edasi keskkooli, aga 13-aastaselt pidi Kirsti siiski tööle minema. Nii tegi ta keskkooliprogrammi läbi õhtuti, päevatöö kõrvalt.

Keskkoolist terasele tüdrukule ei piisanud: ta jätkas õpinguid soome keele, reklaami ja turunduse vallas. Enne oma ettevõtte loomist töötas ta näiteks Stockmanni välismaiste kangaste ostuosakonnas ja reklaamibüroos Mainostoimisto Kunnas Oy.

Naine, kes ohverdas armastuse

„Vaata, seal on minu elu armastus,“ ütles 21-aastane Kirsti oma sõbratarile tantsupeol, osutades Errol Flynniga sarnanevale mehele. Kirsti ja Jorma Paakkanen abiellusid kevadel 1952.

Kirsti ja Jorma Paakkanen 1951. aastal. Foto: Wikipedia

Noorte ühine elu algas vaeselt, aga õnnelikult. Vaatamata sellele, et vastne abielunaine polnud kuigi osav kokk, oli temas kirge ja ettevõtlikkust. Esimese töö reklaamibüroos sai ta lubadusega töötada ilma palgata, kui vaid saab võimaluse end tõestada. Tööle ta saigi – kõigepealt koristajana.

Oli vaid üks asi, mille jaoks isegi Kirsti tugevast tahtest ei piisanud. Abielupaar soovis üle kõige lapsi, neid aga ei tulnud. Kui lõpuks selgus, et valesti ravitud kõhukelmepõletiku tõttu ei olnud Kirsti võimeline rasestuma, tegi naine abikaasale ettepaneku lahku minna. Ehkki mees oli enda sõnul õnnelik ka ilma lasteta, jäi Kirsti oma otsusele kindlaks. Abielu lahutati 1964. aastal. Meeleheite asemel uputas Paakkanen end töösse.

Self-made woman

Ettevõtjana alustas Kirsti Paakkanen n-ö tühja koha pealt. 1969. aastal lõi ta reklaamibüroo Womena, mida juhtis üle 20 aasta. Palju auhindu saanud büroo algusaegadel elas Paakkanen allüürnikuna 8-ruutmeerises toapugerikus, aga kontor nägi välja noobel. Kui ta Womena 1990. aastal maha müüs, otsustas ta jääda pensionile, ostis Nizzasse noobli villa ja läks elama Prantsusmaale.

Pensionipõlv ei kestnud kaua: 1991. aastal ostis Paakkanen pankroti äärele viidud Marimekko moemaja ja naases töörindele. Aastaks 2007 oli ettevõtte käive viiekordistunud ja kasum 200-kordistunud.

Koos Marimekko päästmisega rajas ta teed Soome moedisaini uuele tulemisele. Paakkanen viis Marimekko tagasi juurte ehk Armi Ratia loodud trükimustriga kangaste juurde. Uute vallutustena on on jõutud nii mobiiltelefonide kui ka kodutehnika valdkondadesse ja klassikute rüpest on sündinud uusi rõivakollektsioone ja tootekontseptsioone. Marimekko tõstis esile nii juba tuntud kui ka alles alustavaid moeloojaid ja nende oskusi.

Paakkanen häbenes oma vaesuses möödunud lapsepõlve, kuni tajus, et “isetu pere andis talle kõik, mida sai”. Sellest ajast saadik on ta alati rõhutanud oma tausta, mis teeb tema eduloost veelgi erakordsema.

Põhimõttekindel juht

Paakkaneni on autasustatud mitmete teenetemärkidega. Lisaks tugeva kaubamärgi loomisele tõstetakse temaga seoses esile ka ettevõtluskultuuri olulisust.

Paakkaneni juhifilosoofia kohaselt pole töötaja mitte kulu- vaid tulukoht, kelle pühendumine ja motivatsioon on kogu ettevõtte edu eelduseks. Juhtidelt nõuab Paakkanen suurema vastutuse võtmist nii tegevuse kui töötajate eest – Marimekkos tõid majandusraskused vallandamishoiatused juhtidele, mitte töötajatele.

Huvitav teada

  • Paakkanen riietub peenelt ja riietub musta, olgu tegemist pulma või matusega. “Ilusate rõivaste kaudu ostab Kirsti end vabaks lapsepõlves kogetud vaesusest,” on kirjutanud Paakkanenist kõneleva teose autor Ulla-Maija Paavilainen. Paakkanen ise on öelnud, et ehkki reklaamides kannavad inimesed punast, ostetakse ikkagi musti rõivaid ja et ta ise riietub alati nõnda, nagu oleks minemas ööklubisse.
  • Paakkaneni meenutatakse nõudliku ja ettearvamatu juhina. Ühel päeval tohtis Womena kontorites suitsetada, järgmisel päeval ajas suitsuhaiski omaniku marru. Töötajatel oli lubatud riietuda vaid musta ja valgesse, kontoris ei tohtinud olla ka mingit muud värvi lilli kui valged. “Ta nõudis nii endalt kui teistelt võimatut,” ütleb tema asetäitjana töötanud Terttu Viertiö. “Osadel sai lihtsalt õhk otsa.”
  • Töötajad meenutavad ka Paakkaneni kiiret otsustusvõimet, impulsiivsust ja halastamatut otsekohesust. Otsus tehtud, liikus ta tagasi vaatamata edasi. Samal ajal räägitakse legende tema karismast, huumorimeelest ja töötajatele korraldatud pidudest.
  • Paakkanen on alati olnud visionäär. Tuntud Soome disainer, Paakkaneniga koostööd teinud Jukka Rintala on öelnud, et Paakkanenil oli anne inimestest ja asjadest parim välja tuua ja see rahaks muuta. Elulooraamatu lõpuosas räägib 91-aastane Paakkanen Prantsusmaa kodu remondiplaanidest ja Espoo kodu sisustuse uuendamisest.
  • Tagasihoidliku sünnikodu on Paakkanen alles hoidnud, korda teinud ja käib seal vahel puhkamas.
  • Abielu Jorma Paakkaneniga on jäänud Kirsi Paakkaneni ainsaks abieluks. Jorma Paakkanen abiellus veel kaks korda ja sai viis last.

Allikad:

Wikipedia, Ulla-Maija Paavilaineni Kirsti Paakkaneni elulugu “Suurin niistä on rakkaus” (Otava 2020); https://www.is.fi/viihde/art-2000006477150.html; https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/882ac21a-7c9b-4693-a070-beb8e811294b, https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4eadd6a0-f020-46c1-89e1-4e9ab1d88999