Aleksis Kivi päev 2022 möödus Soome Instituudi raamatukogus tegevusrohkelt. Varustatuna peotäie Aleksis Kivi tsitaadiga (“Elu on rõõmumäng!”) järjehoidjate ja Aleksis Kivi portreega läks raamatukogu pere uksest välja tänavale, et pidupäeva laiemas ringis tähistada. Soov „Head soome kirjanduse päeva!“ tõi inimestele naeratuse näole!  Sooviti vastu ja nii mitmedki peatusid, et veidi soome kirjandusest rääkida. 

Positiivse üllatusena saime küsimusele „Milline soome kirjanik või raamat esimesena pähe tuleb?“ palju erinevaid vastuseid. Enim mainiti Aleksis Kivi (rõõm oli mitmepoolne, kui selgus, et tema sünnipäeva tähistamegi!), Tove Janssonit, Mika Waltarit, Sofi Oksaneni ja Eino Leinot. Raamatutegelastest meenusid esmajärjekorras muumid (ka inglise keelt rääkivale möödujale), seitse venda ja härra Huu. Kirjanikest meenusid veel Väino Linna, Hella Wuolijoki, Minna Canth, Mika Keränen ja Miika Nousiainen. Ülikooli õppehoonete vahetust lähedusest andis märku see, et mainitud said ka Zacharias Topelius ja Esa Saarinen. Mõnele peatujale tuli  soome kirjandusega seoses meelde lõbusaid seiku minevikust. Eredaim lugu oli pajatus aastakümnetetagusest koolitunnist, kui klassi ainukesed 6 poissi pidid etendama seitset venda.  

Et soome kirjanduse pidupäeva info võimalikult suure hulga inimesteni jõuaks, kutsusime appi Tartu Ülikooli üliõpilased. Kaasaegsed seitse venda on Tartu linnas ju loomulikult seitse tudengit. Koos nendega sai toredat soome kirjanduse päeva soovitud ligi 100 linlasele.  

Usume, et meie lühike tänavaküsitlus tõestas vähemalt üht: et Eestis tuntakse soome kirjandust paremini kui kusagil mujal väljaspool Soomet!  

Soome Instituudi programmikoordinaator Anneli Loodus