Oktoobri keskel jõuab Eesti kinodesse kriitikutelt ohtralt kiidusõnu pälvinud linateos “Tove Janssoni rääkimata lugu”. Zaida Bergrothi film keskendub muumide looja kirglikule natuurile ja ebakonventsionaalsele elule II maailmasõja järgses Soomes.

Dramaatilised kujunemisaastad sõjajärgses Helsingis

Luubi alla on võetud kümmekond aastat Tove Janssoni noorusest sõjajärgses Helsingis. See oli aeg, kui edu ei olnud veel saavutatud, loojanatuur oli alles kujunemas ja tunded lõõmasid. Filmi stsenarist Eeva Putro põhjendab ajaraami valikut:

“Need sündmused, mis mind ennast Tove elu juures enim puudutavad – armastuse ja eluvalikute valukohad -, leidsid aset just siis. Filmi ilma draamata pole mõtet teha.” Valminud linateoses näeme elujanus noort kunstnikku, kes otsib oma identiteeti, kogeb majanduslikku kitsikust, pidutseb meeletult ja armastab korraga abielumeest ja kättesaamatut naist.

Filmi tegemise aluseks oli Janssoni ellusuhtumine

Film räägib keerulistest teemadest – heakskiidu otsimisest, oma hääle leidmisest, armastuse ja vabaduse vahekorrast ajajärgul, kui naise vabadus sõltus tema abikaasa või isa armulikkusest. Sellest hoolimata on loos kergust ja värskust. Eeva Putro sõnul tulid need Tove Janssonilt endalt: “Tema ellusuhtumises oli midagi tohutult rõõmsat. Tema viis elada ja teha oma valikuid julgelt, vabandust palumata, on olnud mulle eeskujuks nii kunstniku kui ka inimesena. Kirjutamisel juhindusin just sellest.”

Mingit sorti juhatust – ja eelkõige julgust – sai nimelt Janssonilt endalt ka kogu ülejäänud meeskond. Filmi loojate moto oli laenatud kunstniku ex libriselt: “Tee tööd ja armasta”.

Julgustust oli vaja, sest kõigi poolt armastatud kunstniku elu lahkamine tundus hirmutav. Kõigil on temast juba oma kujutluspilt olemas.

Kui Zaida Bergrothi kutsuti filmi lavastajaks, arvas ta, et selles töös on võimalik vaid ebaõnnestuda. Lõpuks päästis just see mõte ta priiks.

Filmi Tove on “päris inimene”

Pärijad andsid filmitegijatele suhteliselt vabad käed: Janssoni vennatütre, Moomin Characters kunstilise juhi Sophia Janssoni ainus soov oli see, et tegemist ei oleks kuiva eluloofilmiga, mille eesmärk oleks kirjeldada vaatajatele Tove elu täpses kronoloogilises järjestuses.  Tulemuseks on film, mille kangelanna on kaugel täiuslikkusest, rähkleb keerulistes inimsuhetes, otsib oma kohta peres ja kunstimaailmas. Kangelanna, kelle soov olla vaba ja sõltumatu nii inimsuhetes kui loojana, julgus teha ise oma valikuid olid inspireerivad toonases Soomes, aga on seda ka nüüd.

Kriitikud kiidavad

“Tundlikult filmitud. Ekraani ette naelutav eluloofilm. Lummav rollisooritus peaosatäitjalt.”

Film on saanud ülipositiivset tagasisidet nii kodumaal kui rahvusvahelisel areenil. Lisaks üldistele kiidusõnadele tuuakse eriliselt esile peaosatäitja Alma Pöysti ja oma viienda täispika filmi lavastanud Zaida Bergrothi kunstilisi oskusi.

 

Vaata treilerit ja kohtumiseni kinos! “Tove Janssoni rääkimata lugu” linastub nii Tallinnas (kinodes Artis, Forum Cinemas) kui ka Tartus (Elektriteater, link ajakavale).

 

 

Allikad: Yle, Variety