Põhja- ja Ida-Euroopa suurimaid filmifestivale  ja üks maailma viieteistkümnest A-kategooria filmifestivalist Pimedat Ööde Filmifestival (PÖFF) toimub 3.–19. novembrini ning piletimüük algab reedel, 27. oktoobril. Soome filme leiab tänavu rõõmustavalt palju ning filmisõbrale oleme teinud neist väikse kokkuvõtte.

Rahvusvaheline noortefilmide võistlusprogrammis saab rahvusvahelise esilinastuse Inari Niemi film “Valgus valgus valgus.” Seansid 7. novembril kl 19:30 Apollo Kinos Coca-Cola Plaza, 10. novembril kl 13:00 ja 14. novembril kl 12:30 Apollo Kinos Solaris.

Rahvusvahelise esilinastuse saab ka debüütfilmide võistlusprogrammis osalev Markku Hakala, Mari Käki “Hiiglase pada” 17. novembril kl 19:00 Apollo Kinos Coca-Cola Plaza.

Balti esilinastuse saab Arto Haloneni “Antero Valvas ja õnnekivi.” Film on valminud koostöös Läti filmitootjatega ja linastub 4. novembril kl 12:00 Apollo Kinos Coca-Cola Plaza, 13. novembril kl 14:30 ning 18. novembril kl 11:30 Apollo Kinos Solaris. ECFA võistlusprogramm, Mudilaste võistlus-programm, Lastefilmide võistlusprogramm. 

Lastefilmide võistlusprogramm ja ECFA võistlusprogrammis osaleb ka Teemu Nikki “Tatt ja Plärakas“, mis linastub Apollo Kinos Solaris 5. novembril kl 11:30, 12. novembril kl 11:00 ja 16. novembril kl 11:45.

Soome autorid astuvad oma teostega üles ka Shorts lühifilmide võistlusprogrammis, Shorts Anima võistlusprogrammis ja Shorts New Talents võistlusprogrammis.

Festivalil saab näha ka Aki Kaurismäki film “Langenud lehed” (“Kuolleet lehdet”), mis võitis tänavuse Cannes’i filmifestivali žürii auhinna. Film linastub Apollo Kinos Solaris 5. ja 10. novembril kl 19.  „Langenud lehed“ on Kaurismäki tagasipöördumine ta 1980ndate nn töölistriloogia juurde, mida iseloomustab lugude ja inimeste lihtsus. Stiili poolest on kõik paigas: dekoratiivsed võttekohad, summutatud, aga värvirohke koloriit, ja rohkem koomilisi dialoogikilde kui kunagi varem. Kaurismäki on tippvormis.

Lisaks kuulub doc@PÖFF programmi dokumentaalfilm “Kino Laika” Kaurismäki enda kinoprojektist Karkkilas. Prantsusmaa-Soome koostööfilmi “Kino Laika” (Cinéma Laika) režissöör on Veljko Vidak, kes jälgis aasta jooksul, kuidas kerkib Soome tuntuima filmilavastaja näpunäidete järgi vanasse terasetehasesse kino ja terve linnake nagu üks mees selle valmimisele kaasa elab. Linastused 4. novembril kl 19:00 Athena Keskuses Tartus ja 9. novembril kl 19:00 Tallinnas Kinos Sõprus

“Kino Laika” on tõeliselt inspireeriv kummardus mitte ainult režissöörile, vaid ka Karkkila linnale ja sealsele kogukonnale – kuidas üks mõjutab teist ja teine esimest. Nii sünnivadki suured asjad.

Soome, Norra ja Bulgaaria koostöös ja režissöör Tonislav Hristovi käe all valminud “Viimane kajakas” (The Last Seagull) räägib Bulgaaria kuulsa Päikeseranniku kuumimast gigolost, kes avastab, et „parim enne” on möödas, aga isiklik õnn ikka veel leidmata. Nukkerhumoorikas film vanast ja väsinud elumehest on soe ja kaasakiskuv – see mõruda armastuse lugu linastub 6. novembril kl 19:00 Kinos Artis, 12. novembril kl 16:45 Apollo Kinos Coca-Cola Plaza ja 13. novembril kl 17:00 Kinos Sõprus.

Täispikkade mängufilmidega kiiresti Soome kino olulisemate režissööride hulka tõusnud Teemu NikkiSurm on elavate probleem” linastub põhivõistlusprogrammis väljaspool võistlust. Hasartmängusõltlasest Ristol on väike äri – surnute transport. Naabrimees Arto on lasteaednik, kes lastakse töölt lahti kui potentsiaalne oht lastele. Selgunud on tema meditsiiniline fenomen – mehel puudub suurem osa ajust. Mõlemad on jõudnud tupikseisu ka perekondlikus elus. Nii nad teineteist leiavad ja sukelduvad üheskoos hämarasse kuid tulusasse tööotsa. Tumeveebi live’is mängitakse revolvriga vene ruletti. Vajatakse laibakoristajat. Autori maailmatunnetuse tugevus selles filmis on komöödia ja draama oskuslik ühendamine. Seansid 11. novembril kl 16:30 Apollo Kinos Coca-Cola Plaza, 12. novembril kl 20:30 Apollo Kinos Solaris ja 14. novembril kl 19:15 Tartu Elektriteatris.

Sarja tutvustus Helsingi raamatumessil.

Soomest on pärit ka draamasarja esimesed osad TV Beatsis linastub režissöör Juha Lankineni „Põhjapolaarjoon” (Ivalo). Sarjas naaseb peategelane Nina Kautsalo talvisesse Ivalosse, et uurida mõrva, mis näib olevat seotud rahvusvahelise autotootja ülisalajaste talvekatsete maailmaga.

Festivali kärgstruktuuri kuulub lisaks Tallinnas ja Tartus näidatavale põhiprogrammile kolm alafestivali: lühifilmidele pühendatud PÖFF Shorts, laste- ja noortefilmidele pühendatud Just Film ja Ida-Virumaal toimuv KinoFF. Festivaliga samal ajal leiab aset ka siinse regiooni suurim rahvusvaheline filmitööstusüritus Industry@Tallinn & Baltic Event.