Tallinn Music Week kostitab muusikasõpru tõeliselt rikkaliku valikuga! Seekord on menüüs ka umbes kakskümmend väga erinäolist artisti lahe teiselt kaldalt, kelle seast leiab igaüks oma maitsele sobiva: on jazz ja folki, on hip-hopi ja indit ja … kõike ei peagi defineerima. Tegime teie jaoks ülevaate, mis aitab festivalikavast põhjanaabrid üles leida – ilusti kuupäevade järjekorras.
Neljapäev 04.04 kl 19 F-hoone: Fenno-Ugria õhtu
Seekord on Fenno-Ugria õhtul esindatud ansamblid Eestist, Soomest ja Ungarist, ent F-hoone lavale astuvad ka muusikud, kes on pärit soome-ugri rahvaste levikuala kaugematest maanurkadest. Soomet esindab virtuoosne akordionist Johanna Juhola, kes pakib koos oma trioga muusika kirevasse seljakotti. Nende looming on teekond, mida iseloomustab intiimne koosmäng ning Johanna akordioni ja Roope Aarnio akustilise kitarrimängu vabavooluline improvisatsioon. Laval duona näiva trio kolmandaks liikmeks on ülimalt asjatundlik ja loominguline helikujundaja Teemu Korpipää. Lugudes segunevad jazz, klassika ja folk, tulemiks sürreaalselt lennukas tango nuevo.
Neljapäev, 04.04. kl 19.30 Paavli kultuurivabrik: Eesti Raskemuusikaliit esitleb.
Eesti Raskemuusikaliit tõstab Paavlisse kokku valiku hetke huvitavamatest, veidramatest ja välis-võimekamatest müristajatest. Soomet esindab raskemuusikarühmitus Wolfram, mis loodi 2021. aastal Helsingis. Wolfram koosneb kogenud muusikutest, kes on aastate jooksul töötanud erinevate Soome esinejatega ja alustavad nüüd uut karjääri. Nad on kaasakiskuvate laulude, professionaalse muusika ja kaasahaaravate esinemiste jõujaam, mis on võimeline elektrifitseerima mistahes festivalilava või -paiga.
Reede, 05.04 kl 19 Uus Laine: Oulu2026 esitleb
Musta Huone muusikat on raske määratleda, ent bänd sai alguse 2010. aastate keskel primitiivse punk ja black metali mõjutustega lo-fi duona. Nüüdseks on see vabalt rändlev hübriidmutatsioon, mis ammutab inspiratsiooni krautrokist, 90ndate alternatiiv- ja mürarokist ning eksperimentaalsest elektroonilisest muusikast.
Knife Girl on alates 2013. aastast erinevate nimede all muusikat avaldanud ja auhinnatud Lili Aslo, kes on erinevatel platvormidel kogunud üle 12 miljoni kuulaja. Lili Aslo kameeleonlik olemus on pidevalt laienevas ja kunstipärases loomingus kopmpinud žanreid nagu magamistoapopp, hüpperpopp ja klassikaline indirokk.
Iterum Nata on Tamperest pärit Jesse Heikkineni (Hexvessel, The Abbey, Henget jt) asutatud tumefolgi sooloprojekt. Iterum Nata looming keerleb okultismi ja metafüüsiliste küsimuste ümber. Muusikalistest mõjutustest kõlavad läbi Espers, Linda Perhacs, In Gowan Ring ja 70ndate progerock. TMW-l esineb Heikkinen kogu karjääri hõlmava intiimse soologa.
Ruissalo Amping on Turust pärit värske shoegaze’i bänd, mille muusika on ilus ja vali. Nende looming on kui romantiline mürin, kus häbelik vokaal kohtub maailma kõige imelisema instrumendi ehk elektrikitarriga. 2021. aastal ilmus tunnustust pälvinud debüütalbum, hetkel valmistuvad nad teise albumi ilmumiseks.
Selma Savolainen Horror Vacui Vokalist ja helilooja Selma Savolaineni üliemotsionaalsed kompositsioonid ühendavad soome pärimusmuusika jazzi ja vanade laulikute traditsioonidega. Tema debüütalbum “Horror Vacui” ilmus 2023. aasta mais Londonis maineka plaadifirma Whirlwind Recordings alt ning sel löövad kaasa Soome nõutuimad jazz-muusikud.
Sophia Mitiku avastuslik helikeel hõljub eksperimentaalse R&B ja avant-popi vahel. Ta loob oskuslikult piiritletud ruumi, kasutades igatsust, poeetilist vokaali, sisse- ja väljajuhatavaid kõnelõike, unistavaid ja mesiseid helisid. Pärast debüütalbumi “Copacabana” ilmumist nomineeriti ta Indie Awards aasta artisti kategoorias, mis tõi endaga kaasa tiheda festivalisuve.
The Southgates 19-aastastest tüüpidest koosnev Oulust pärit indie-rocki bänd. Kõigest mõne tegutsemisaasta jooksul on nad arenenud The Smiths’i meenutavatest kitarrikäikudest sinna, kuidas kõlavad nad täna. Verivärske singel “Citrus Tree” on inspireeritud Bluri ja 90ndate Madchesteri bändidest oma moonutatud kitarride ja haaravate süntidega.
Reede, 05.04 kl 19 Paavli Kultuurivabrik: Blowup
Blowup on Soome juhtiv sõltumatu underground-muusika festival, mille fookuses on psühhedeelne ja avangardmuusika, mürarock ja doom metal.
moshimoshi on Helsingist pärit post-hardcore’i, emo ja math-rokki segav tipptasemel kontsertbänd. Soome Indie Awards 2024 tunnustas nende kasvavat mõjukust aasta bändi nominatsiooniga. Nende värske lähenemine on teinud neist ühe valdkonna lootustandvama uue tegija.
VIRTA Helsingist on tuntud oma kaasahaaravate esinemiste ja erakordse elektroakustilise muusika poolest. 2011. aastal lapsepõlvesõprade Erik Fräki, Antti Hevosmaa ja Heikki Selamo asutatud VIRTA segab ambient-elektroonikat põhjamaise jazzi, post-rocki ja psühhedeeliaga.
Dome Runner on Soomest Tamperest pärit silmapaistev industrial-metal’i üksus, kelle lähenemises annavad põrgulikult tunda 90ndate alguse mõjud. Meenuvad raskemuusika hiiud nagu Pitchshifter, Godflesh, Killing Joke jne.
Reede, 05.04 kl 19 Sõltumatu Tantsu Lava: Üle Heli Kristallofoonia
Muusika ja helikunstifestival Üle Heli keskendub žanrimääratluste asemel muusika ja heli tähenduslikkusele ning seostele teiste kunstivaldkondadega.
Otto Iivari on Pohjanmaalt pärit elektroakustiline helilooja ja doktorant, kes õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta komponeerib muusikat peamiselt ambisoonilistele ja mitmekanalilistele keskkondadele. Tema teoste võtmeelementideks on ruumilise heli tajutav liikumine ja uute helide avastamine.
Laupäev, 6.4 kl 19 Erinevate Tubade Klubi: Viljandi pärimusmuusika festivali lava
Viljandi pärimusmuusika festival toob üheks õhtuks TMW lavale tõelise folgi essentsi, kus kohtuvad karged põhjamaised kõlad särtsuvate globaalmuusika vōngetega.
Polenta on kolmest viiuldajast ja kitarristist koosnev hoogne ja südamlik tantsubänd, mis lubab oma põnevate ja hingestatud põhjamaiste lugudega sokid jalast lüüa. Mikko Malmivaara (kitarr), Aino Kinnunen (viiul), Olli Sippola (viiekeelne viiul, mandoliin) ja Veera Kuisma (viiekeelne viiul) ammutavad inspiratsiooni soome pärimusmuusika rikkalikest juurtest.
Laupäev, 06.04 kl 19.30 Sõltumatu Tantsu Lava: Nerds
NERDS ehk North European Resonance and Dissonance Society toob teieni meie piirkonna seikluslikumate muusikafestivalide kuraatorprogrammi. Äsjaloodud ühing liidab Põhja- ja Baltimaade eksperimentaalsele ja uuenduslikule muusikale pühendunud festivale ja organisatsioone. Ühiselt valitud pöörased artistid STLi laval.
Sekret Tekniku sündimuusikas on ühendatud kaasaegne synthwave, post-punk disco, techno ja EBM. Seda võib kirjeldada kui düstoopilist heliriba väljamõeldud minevikule, ülitantsulist 80ndate küberpunki, milles kõlavad robothääle poolt lauldud meloodiaid, mis ajavad androidid nutma. Sekret Teknik on üks Soome aktiivsemaid süntesaatorbände ja parimaid lavaesinejaid!
Timo Kaukolampi sulatab kokku kosmiliselt pööritava tekno metali intensiivsuse ja tumeda ambiendi kloppiva jõu. Silmatorkavalt kaunid instrumentaalpalad on kihistunud bassisügavuste ja sädelevate tippude ning labürintlike, tsentriteta elektrooniliste radade võrgustikega. Koostöös K-X-P kaasliikme Tuomo Puraneniga on nad loonud hulganisti filmimuusikat ja võitnud 2018. aastal isegi Jussi filmiauhinna parima originaalmuusika eest.
Laupäev, 06.04 kl 19:30 Paavli Kultuurivabrik: Station Narva lava
Eesti idapoolseima linna Narva tegijaim muusikafestival tuleb taas pealinna, kus saavad kokku TMW rahvusvaheline pagas ja Ida-Viru isepäisus – üllatusi jagub!
Jesse Markin on üks intrigeerivamaid ja kaasahaaravamaid tänapäeva Soome artiste. Markini muusikat võiks kirjeldada kui ainulaadset segu indi-popist, räpist, soulist, R’n’B-st, progerokist ja Aafrika folgist. Enda sõnul tegeleb ta tõsiste teemade nagu armastus, ksenofoobia, lootus, ahnus, üksindus ja vendlus ausate tõlgendustega.
Laupäev, 06.04 kl 19:o0 F-Hoone: SODA POP
Homse popi teerajajad: katkestused, glitchid, lõiked, kokkukleepimised, hüperriimid, maksimalistlik digisärin, alternatiivne RnB ja uued ideaalpopi valemid!
Brutus, the one who got away teekond lähtub alternatiivpopist (nagu Radiohead ja James Blake), võttes peale elemente träpist (nagu Travis Scott ja Yung Lean) ning katkeb alati ootamatult. See romantiline ja värskendav retk kulgeb läbi rusuvate teemade, kuid Brutus on hea teejuht.
MISS MOLLY on Helsingis sündinud tõusev popstaar Skandinaaviast. Tema stiil on ainulaadne segu K-popist ja lääne popmuusikast. Laulukirjutajana on tema nimel üle 100 miljoni voogedastuse, lisaks positsioneeringud Billboardi ja iTunes’i rahvusvahelistes edetabelites. Ta salvestatas oma esimese loo 6-aastasena, tegi teledebüüdi 11-aastasena ja on võitnud lauluvõistluse The Voice Kids.
Laupäev, 06.04 kl 19:o0 Uus Laine: Laine Live
Uus Laine on avatud planeeringu, hinge ja globaalse lähenemisega kogukonnalokaal pakub TMW finaalis seiklusliku kunstpopi artistide etteasteid.
Mr. Dad on Helsingi indiepopi duo Lionel Burton-Hill (Wilhelm Enckell) ja Eugene Farmichaels (HP Siikasaari). 2022. aastal alustades saavutasid nad koheselt kultusstaatuse Helsingi indie-skeenes. Nende muusika põhineb vaimukal ja iroonilisel jutuvestmisel, sujuvatel vokaalharmooniatel ja kaasakiskuvatel meloodiatel, mis on inspireeritud 70ndate ja 80ndate raadioklassikast ning magusast diskost.
Laupäev, 06.04 kl 19:o0 Fotografiska: Jazzilava
Fotografiska Tallinnas kuuleb valikut hetke põnevamatest ja värskematest Eesti ja Euroopa jazzmuusikutest.
Kadi Vija Key Project on värske ja uuenduslik jazz-grupp, mille keskpunktiks on Soome/Eesti jazz-vokalist Kadi Vija. Ansambel püüdleb pehme, kuid sisulise, vaikse, kuid kaasahaarava kõla poole. Ainulaadne ja uuenduslik pillikäsitlus loob heli, mis jääb kuulaja meeltesse, tekitades nälga enama järele. Kadi Vija Key Projectis musitseerivad Soome tipud.