Instituut pakub pühadeaegset kunstikogemust internetis: kureeritud kaasaegse kunsti projekt “Ouroboros” esitleb tänavu valminud taieseid. Kuraator Vanina Sarancina sõnul valis ta projekti teosed, mis pole laiema kunstipublikuni veel eriti jõudnud. 21.-31. detsembrini toimuval esitlusel on esindatud on nelja Soome, ühe Kanada ja ühe Eesti kunstniku tööd.

Tuomas A. Laitineni, Petra Lindholmi, Maija Tammi & Charles Quevilloni, Jenna Sutela ning Kristina Õlleki videoteosed toovad inimese ja looduse, inimese ja teised liigid üksteisele lähemale. Koduses tugitoolis istudes saame reisida inimese sees leiduvate bakterite juurest merede sügavustesse ja edasi maailmaruumi. Videote helimaailm ja visuaalne keel on muljetavaldavad, hüpnootilised. Tutvu tööde ja kunstnikega lähemalt (link ingliskeelsele lehele).

Projekti nimi – Ouroboros – tähendab igavest ringkäiku. Seda, et lõpule järgneb alati uus algus. Ouroborost kujutatakse sagel oma saba sööva maona.  Ka videotes korduvad tsüklid, kus saab ilmseks elu ringkäik ja erinevad sõltuvussuhted. Inimene elab sümbioosis mikroobidega – peremeesorganismidena moodustame koos paljude erinevate liikidega meie sees ja meie ümber erakordseid ökoloogilisi ühikuid, holobionte. Sümbioos mängib olulist rolli ka evolutsioonis. Ökosüsteemides on igal osal tähendus. Valitud kunstiteosed pakuvad vaatenurki inimsusele meie planeedil, kujutades võimalikke maailmu ja kutsudes kogema mängulaadseid lugusid.

Kuraator Vanina Saracino:
“Projekti “Ouroboros” neli videokunstitaiest loovad ühendava joone Maa ookeanide ja avakosmose vahele, jutustades endosümbiootilisest evolutsioonist ja omavahel läbipõimunud ökosüsteemidest ning osutades vajalikele planeetidevahelistele liitudele, mida on vaja ära tunda, väärtustada või luua, et kujundada teistsugust tulevikku. Hüpnootilisena tunduv helide, unenäoliste atmosfääride ja taju piiril eksisteeerivate seisundite pundar juhib meid ookeanide sügavusest maailmaruumi, üle tõusu ja mõõna piiril asuvate alade, uurides paljusid võimalusi, mille kaudu elu edeneb ja areneb keerulistes endosümbiootilistes süsteemides.”