AB Dance Company & Saša Pepeljaevi „Kuhu kutsuda Liza?“ on Sakala 3 teatrimaja laval 17. märtsil ja 18. märtsil algusega kl 19. Piletid on müügil Fientas.

„Kuhu kutsuda Liza?“ on valik mitte nii tõsiseid juhiseid, kuidas tantsu abil lõhkuda ja luua maailma tajumise viise.

Kuidas mõtted tekivad? Kuidas saavad tuttavad nähtused ja tavalised sündmused muutuda ühtäkki millekski täiesti uueks? Mis see on – kokkusattumus või loogiline ahel? Kas võib tabada tundmatut tavalistes objektides, kas see saadab meile märke? Need ja lugematud sarnased küsimused pekslevad kujutlustes ja settivad salapäraseks küsimuseks: Kuhu kutsuda Liza?

Teos juhatab vaataja üllatavate sündmuste ja elu juhuslikkuse juurde. Laval saab näha tervet saali täitvat Goldbergi masinat, mille ahelreaktsioonid toovad inimese liikumise kõrvale mehaanilise liikumise ja see publik kilkab vaimustusest.

Saša Pepeljajevi uudisteost sai näha Aurinkobaletti (Päikeseballeti) 40. juubeliaasta sügisprogrammis 2021. aastal. Nüüd naaseb vaimustusega vastu võetud teos novembris repertuaari.

„Kuhu kutsuda Liza?“ on tippkoreograaf Saša Pepeljajevi kaheksas töö Aurinkobalettis. Alates 2001. aastast Aurinkobalettis gastroleerinud Pepeljajev on siinse trupiga varem lavale toonud sellised paljukiidetud teosed nagu „Tema, kes lendas kummuli“ (Hän joka lensi ylösalaisin, 2001), „Tantsiv torn“ (Tanssiva torni, 2011) ja viimati „If You Snow Away“ (2016).

„Kuhu kutsuda Liza?“

Kuna me ei tea, kes Liza on (Mona Lisa? Elizabeth I või II? Interneti-bot? Liza Minnelli?), ei saa me püstitatud küsimusele anda lõplikku vastust. Olukord meenutab kvantmehaanikas tuntud superpositsiooniprintsiipi, mis seletab neutronite oleku ebamäärasust või „Alice Imedemaal“ loo kassi naeratust, mis eksisteerib kassist eraldi.

Kui vaatleme tantsu kui paralleelmaailma projektsiooni, kus on Liza kohta meie tegelikkusest rohkem infot, saame tantsides esitada konteksti, milles kutse ja selle võimalikud tagajärjed aset leiavad.

Tuleb siiski tõdeda, et etendus ei avalda sulle Liza lugu, kutse tähendust ega kohta, kuhu Liza tuleks kutsuda. Kas kutse on olemas ja, kui on, siis kes selle esitab – seegi jääb nimetamata. Hoolimata ebamäärasusest pole etendus loogilist lahendust otsiv mõistatus, vaid vastupidi – see on valik vihjeid, viiteid ja signaale, mis häälestavad vaataja uurima sündmuste jada ning tundma ja looma kutse tähendust enda jaoks – võid tunda teiste dimensioonide taanduvaid varje, mis langevad meie maailma kohale ja rõhutavad selle detaile.

Siis astub udust esile Liza. Siis saab teda kutsuda.

Trupp

KONTSEPTSIOON, KOREOGRAAFIA JA VISUAAL Saša Pepeljaev | TANTSIJAD Côme Calmelet-Pyykkö, Urmas Poolamets, Patrick Di Quirico ja Elina Raiskinmäki | KOSTÜÜMID Marjo Haapasalo | VALGUSKUJUNDUS Zai Sainio | HELIKUJUNDUS Jaakko Salonen | FOTOD JA GRAAFILINE DISAIN Jussi Virkkumaa | PRODUKTSIOON AB Dance Company

Etendused

17.3. kell 19.00
18.3. kell 19.00
Sakala 3, Tallinn
Kestus: u 2 h (koos vaheajaga)
Vanusesoovitus: +15 aastat