Tere ja tegusat algavat sügist, head sõbrad!

Seekordne uudiskiri on eriti huvitav ja sisutihe, hoiatame kohe ette! 

Sügisel alustatakse ikka uue hooga ja nii meiegi. Tegutseme Tartus ja Narvas, sekka Tallinnaski. Lisaks septembris toimuvate sündmuste tutvustamisele anname uudiskirja lõpus ülevaate nendest, mida instituut augustis korraldas või toetas. Rääkimata nendest, kuhu jõudsime osalema.  Mõnusat lugemist!


 

kaks naist talvekampsunites

Septembris kutsume kõiki Narva, kus Soome Instituudi toel teeb kolmenädalast residentuuri füüsilise teatriga tegelev näitlejatandem Sinikka Kyllönen ja Heidi Niemi.
Soome kultuuri, isolatsiooni ja kommunikatsiooniga seotud teemasid lahkavale demoetendusele pealkirjaga “Finn Noir” ootame kõiki reedel, 11. septembril kell 19 Vaba Lava Narva teatrikeskuses (Linda 2, Narva).
Loe lisa meie kodulehelt.


 

Instituudi Tartus asuv raamatukogu ilmselt tutvustamist ei vaja. Siiski tuletame meelde, et lisaks raamatukogule on suvepuhkuselt uue energiaga tagasi ka raamatuklubi, vestlusring ja lugemisväljakutse.

Septembrikuine RAAMATUKLUBI toimub instituudi raamatukogus (Ülikooli 11, Tartu) neljapäeval, 17. septembril kell 17.30–19.00. Fookuses on Rita Dahli teos „Aja süda” (tlk Elo Viiding, EKSA, 2020).  

Vabas õhkkonnas kulgeva VESTLUSRINGi idee on koondada eri tasemel eesti ja soome keele oskajaid, et pakkuda võimalust üksteiselt õppida. Osaleda võivad kõik – keeleoskuse tase pole tähtis! Sügise esimene vestlusring toimub kolmapäeval, 9. septembril kell 17.30–19.00 instituudi raamatukogus (Ülikooli 11, Tartu) ja selle teemaks on Soome linnad Turu, Oulu ja Tampere. 

LUGEMISVÄLJAKUTSE vastu võtmiseks vali välja 7 raamatut – otsusta ise, kas loed teose läbi soome või eesti keeles – ning lahenda igaühe kohta üks ülesanne.  Lisateavet, juhised ja nimekirja raamatutest leiad meie kodulehelt ja kohapealt instituudi raamatukogust.

Jätkame 2. klassi õpilastele mõeldud väga populaarset LUGEMISDIPLOMITE PROGRAMMi. Umbes tund aega kestvas töötoas esitletakse õpilastele ja õpetajatele lugemisprogrammi tausta ja põhimõtteid, jagatakse laiali lugemispassid ning meisterdatakse üheskoos järjehoidjad. Lisateave meie kodulehel.


Veel soovitame septembris lugeda raamatuid ja käia kinos


14. septembril kell 17 toimub Tallinnas Viru Keskuse Rahva Raamatus Sofi Oksaneni romaani “Koertepark” esitlus. Autor on lubanud teha kõik endast oleneva, et ka ise lugejatega kohtuma jõuda. Autoriga vestleb Jan Kaus.
26. septembril kl 17 saab Prima Vista publik TÜ Ajaloomuuseumi Valges saalis toimuval kontsert-vestlusõhtul kuulata Rita Dahli laulu ja mõtteid. Klaveril Marge Loik. Vestlust juhib Hasso Krull. Kohapeal on võimalik osta ka Rita Dahli luulekogu „Aja süda“.

Alates 25. septembrist saab kinodes üle Eesti näha režissöör Veiko Õunpuu uusimat linateost “Viimased”. Filmi võtted toimusid Soomes Lapimaa tundras ja seal teevad kaasa mitmed mainekad Eesti ja Soome näitlejad. Jälgi  filmi tegemisi Facebookis ja Instagramis.

Ja lõpetuseks mõned meenutused äsjalõppenud meeleolukast augustist.

 

Augusti tähtsündmuseks oli instituudi jaoks 27. augustil toimunud Läänemere päev. Soomes hakati Läänemere päeva suurelt tähistama eelmisel aastal ja meie jaoks oli selge, et see sündmus väärib Eestis kodustamist. Koostöös Soome suursaatkonna ja paljude teiste partneritega pakkusime sel päeval mitmekesist ja põnevat programmi, mille eesmärk oli üks: kutsuda inimesi üles märkama meie kallist kodumerd, seda väärtustama, selle eest ise teadlikult hoolt kandma. Loe lisa ja vaata pildigaleriid meie kodulehel.

Lisaks jõudsime käia ArvamusfestivalilStation Narval ja Tallinn Music Weekil.


Arvamusfestivalil osalesime tänavu nii korraldaja kui toetajana. Põhiseadus 100 alal toimunud keskustelul rääkisime inimõigustest ja sellest, kuidas inimõigustest rääkida. Digikultuurialal jagasime Soome kogemust distantsõppega toimetulekul. Soome vaatenurka esindasid aruteludel Olli-Pekka Heinoneni ja Leena Nissilä Soome Haridusametist. Loe lisa, vaata järgi inimõigusteteemalist keskustelu ja imetle pildigaleriid meie kodulehel.
Station Narval ja Tallinn Music Weekil võis sel aastal kogeda Soome esinejate tulevärki. Esiplaanile olid lisaks Soomest pärit muusikutele tõstetud ka Soome kultuurikorraldajad ja eestkõnelejad nii kodusel kui ka rahvusvahelisel areenil. Loe lisa meie kodulehelt.