Meie programmijuhil Duha Elsayedil õnnestus külastada remondi järel uuesti avatud Ateneumi kunstimuuseumi Helsingis ja nüüd on meil kindel tunne soovitada Soome kunsti märgilist väljapanekut teistelegi.

Ateneumi uus püsinäitus “Aja küsimus” valgustab tänapäeva suuri küsimusi läbi kujutava kunsti peegli. Ühtlasi annab näitus uue vaate Soome vanimale ja suurimale kunstikogule ning selle kujunemisele. Kuraatorid pakuvad uue vaatenurga kunstikogu ikoonilistele teostele. 

Näitus esitab väljakutse traditsioonilisele kronoloogilisele lähenemisele, rühmitades kogusse kuuluvad tööd teemade kaupa “Looduse aeg” (Luonnon aika), “Pildid rahvast” (Kansan kuvat), “Moodne elu” (Moderni elämä) ja “Kunsti võimuses” (Taiteen vallassa). Näitus esitab küsimusi looduse muutumise kohta, kuidas näeb välja soomlus, milline paistab moodne aeg ja kes kasutab võimu. Kuraatorid on pannud erilist rõhku sellele, et kunst võiks kuuluda igaühele: Akseli Gallen-Kallela Aino triptühhon kujutab rahvast ühest vaatenurgast, kuid selle kõrvale samasse ruumi on paigutatud näiteks Tove Janssoni autoportree ja teosed, mis kujutavad romasid, saame ja Aafrika immigrante.

Ajaküsimus annab aimu ka sellest, kuidas on kujunenud Ateneumi enam kui 200 aastase ajalooga kollektsioon. Näitus on väga populaarne, seega on soovitatav pilet ette broneerida. Ateneumi pääseb ka Soome muuseumikaardiga.