Keskkonnakunstinäitus Tartus ja Helsingis

3. juuni 2014

Soome kunstnikerühmitus Kasvisryhmä esitleb tänavu suvel koos Eesti kunstnikega keskkonnakunsti üheaegselt nii Tartus kui ka Helsingis. Tartu Ülikooli Botaanikaias avatakse näitus Vapaa·Aika – Vaba·Aeg 12. juunil kell 16. 

piltTartu Ülikooli Botaanikaaias jääb näitus Vapaa·Aika – Vaba·Aeg avatuks 12.06.–9.08. ning Helsingi Talveaias 3.06.–31.08. Soome lahe kahel kaldal samaaegselt avatud näitused moodustavad teineteist täiendava terviku.

Üheskoos moodustub näitusepaar Vaba Aeg (soome k. Vapaa Aika). Vabadus ja aeg on kunstnikule universaalsed teemad, mis saavad ajaloolises aias uusi tähendusi. Nii Tartu Botaanikaaed kui ka Helsingi Talveaed on asutatud 19. sajandil. Mõlemad on ainulaadsed ja omanäolised kohtumispaigad, kus on võimalik näha taime kogu elutsüklit seemne tärkamisest lehtede pudenemise ja kõdunemiseni. Juba üksnes ajaloolistel põhjustel moodustavad kahe eri riigi ja linna näituseterviku tõlgendused huvitava dialoogi. Mõlemal näitusel on esil ka fotokogumik üle lahe paiknevast näituse teisest poolest, lastes sel viisil tervikut kogeda ka neil külastajatel, kel pole võimalik käia suve jooksul mõlemal näitusel.

 

Kasvisryhmä on multidistsiplinaarne keskkonnakunstile keskendunud Soome kunstnike rühmitus. 2008 ja 2009 korraldas rühmitus näitusi Helsingi Kaisaniemi botaanikaaias, 2009 ja 2011 Tallinna Botaanikaaia kasvuhoonetes. Ka 2009. aastal  väljas olnud näitus moodustas mõlemaid riike ühendava näituseterviku.

Tartu näitusel osalevad kunstnikud Pira Cousin, Ismo Heinonen, Olli Hopia, Miia Kallio, Sunna Kangas, Kaarina Kellomäki, Erja Laakkonen, Anu Miettinen, Anu Nirkko, Mare Saare, Otto Santala ja Helle Videvik.

Näitust toetavad Soome Instituut, Eesti Kultuurkapital, Soome Kunsti Edendamise keskus ja Helsingi kultuurikeskus. Projekti koostööpartneriteks on Tartu Ülikooli Botaanikaaed ja Helsingi linna ehitusamet.

Tartu Ülikooli Botaanikaaed (Lai 38, Tartu) on avatud iga päev kl 7–21, kasvuhooned kl 10–17. Avamaa kollektsioonide külastamine on tasuta.

Näituse lisainfo: Miia Kallio, mmkallio@luukku.com, +358 40 527 0517