Soome Vabariigi 97. aastapäeva tähistamine Tartus

21. november 2014

Reedel, 5. detsembril kell 18 toimub Tartu Ülikooli aulas Soome iseseisvuspäeva pidulik kontsertaktus, mille traditsioonid ulatuvad juba aastasse 1995.

Screenshot 2014-11-21 13.43.09Soome iseseisvuspäev on laupäeval, 6. detsembril. Traditsioonina tähistatakse Soome iseseisvuspäeva Tartus erinevate sündmustega, mida korraldavad kohalikud  Soome organisatsioonid ja eestlastest Soome sõbrad.

Sündmuste haripunktiks on pidulik kontsertaktus 5. detsembril Tartu Ülikooli aulas, kus peokõne peab Åbo Akademi sotsioloogiaprofessor Mikko Lagerspetz. Tervitustega esinevad Soome suursaadik Kirsti Narinen, Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm, Tartu linnavolikogu esimees Aadu Must ja Tartu Soome Kooli direktor Tuula Friman. Omapoolse tervitusega esinevad aktusel Tartu Soome Kooli õpilased.

Aktuse järel annab kontserdi Turun Karjalakuoro.

Enne aktust korraldab Soome Suursaatkonna kaitseatašee büroo Soome sõdade eestlastest veteranide   auks piduliku kohvilaua. Koosviibimisele on palutud ka lahkunud soomepoiste lesed.

 

Kuula aktuse helisalvestust.

Detsembrikuu Soomega seotud sündmusi Tartus 

1.–5. detsembril kl 11–14
Soome köögi austajatel on naaberrahva toite võimalik proovida 1.–5. detsembril Ingeri Maja Söögitoas (Veski 35), kus külastajatele pakutakse kell 11–14 soomepäraseid lõunatoite.

3. detsembril kl 10–18
Jõuluvana postkontor Soome Instituudis
 
Siis on võimalik saata jõuluvanale kiri, mille võib kirjutada valmis kas juba kodus või siis kohapeal.

4. detsembril kl 17
avatakse Tampere Majas (Jaani 4) Kalli Kalde näitus „Kosmilised labürindid“.

5. detsembril kl 13 
avatakse Tartu Ülikooli Soome-ugri osakonnas (Jakobi 2) näitus „Elada, unistada, hõljuda – Tove Jansson“.

5.–6. detsembril
Restoran Chez André Tartu kesklinnas (Küütri 3) pakkub soomepärast menüüt.

6. detsembril kl 14.02
Tartu Raekoja torni kellad mängivad traditsiooniliselt Soome armastatud helilooja Jean Sibeliuse „Finlandiat”. Meeleolukaks tavaks on kujunenud see, et kohalikud soome üliõpilased ja innukaimad Soome sõbrad kogunevad Raekoja platsile ühiselt kellamängu kuulama ja vabariigi aastapäeva tähistama. Kohalolijaid tervitab ka Tartu Soome selts.

6. detsembril kl 19
Tartu Soome seltsi ja üliõpilasühingu Fraternitas Fennica iseseisvuspäevapidu Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19). Kõned, esitused aga ka võimalus vaadata presidendi vastuvõtu, osta jooke, nautida muusikat ja head seltskonda. Riietus pidulik.

9. detsembril kl 18 
Kauneimate eesti ja soome jõululaulude ühislaulmine Jaani kirikus. Laule saadab Tartu I Muusikakooli sümfoniettorkester Kaido Otsingu juhatusel. Kasutusel on laululehed, üritus on tasuta.

10. detsembril kl 16–17.30
Päkapikukool Soome Instituudis
 
Oodatud on kõik 5-8 aastased lapsed. Töötuba on tasuta.
Registreerimine ja lisainfo: gerda.ausmaa@finst.ee

11. detsembril kl 16
Tartu Soome Kooli õpilased toovad valgust pimedusesse oma Lucia Päeva üritusega, mis toimub Tartu Rooma Katoliku kirikus (Veski 1).

Soome Vabariigi 97. aastapäeva sündmuste korraldajad Tartus on
Soome Instituut, Eesti Ingerisoomlaste Liit, Tampere Maja, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus, Soome Suursaatkond, Tartu Soome Kool, Tartu Soome Selts, Tartu Ülikooli soome-ugri osakond ja üliõpilasühing Fraternitas Fennica.