Soome külalised esinesid Eesti koolides

4. oktoober 2012

24.–26. septembril peeti  kuues Eesti koolis tavapärasest teistsuguseid soome keele tunde.  Külla saabusid keeleinimesed Soomest, lõbus seltskond, kes varem on  käinud mitmel pool Venemaal propageerimas lastele ja lapsemeelsetele keelte, eriti just soome keele õppimist.

Õpilaste ette astusid ja  soome keelt tutvustasid soome keele  õpetaja ja laste rokkmuusika ansambli Jytäjyrsijät liige Lari Kotilainen, soome kirjanduse tõlkija Anna Sidorova ja  lastekirjanik Reetta Niemelä . Vestlust aitas eesti keelde tõlkida rühma neljas liige, soome keele uurija Kersten Lehismets.  Kokku peeti kaheksa koolitundi ja esineti  nii põhikooli õpilastele kui ka gümnaasiumi soome keele õppijatele.

Külalised olid eelnevalt  öelnud, et oma esinemistel lähenevad nad soome keelele loominguliselt –  räägivad keelte erinevustest, õpetavad sõnu ja väljendeid läbi mängu, laulavad ja tantsivad. Nii ka tehti – muuhulgas kuulati, kuidas soome keel kõlab ja arutleti selle üle, mis maitse on soome keelel ja kas  loomad  Eestis ja Soomes teevad samasuguseid hääli. Vanemate klasside tundides räägiti  ka soome keele uutest sõnadest.  Ühestki tunnist ei puudunud  lõbus laul.

Koole, kus õpetatakse soome keelt , on Eestis üle kolmekümne. Kõiki küllakutseid ei saanud esinejad kahjuks vastu võtta, sest aeg ja vahemaad seadsid oma piirangud. Küll aga tehti Eestimaale suur ring peale, alustati Tallinnast ja lõpetati Narvas – külastada jõuti Tallinna Ühisgümnaasiumi ja Lilleküla gümnaasiumi, Pärnu Ülejõe Gümnaasiumi, Viljandi Kesklinna Kooli, Jõgeva Ühisgümnaasiumi ja Kohtla-Järve Gümnaasiumi. 26. septembril esineti ka Euroopa keeltepäeval Narvas,  kus astuti üles kavaga  „Soome keel selgeks kolmekümne minutiga“.

Soome külaliste ringreisi toetas Jenny ja Antti Wihuri fond.

Loe ajalehes Sakala ilmunud artiklit:

Viljandi Kesklinna kool hüppas soome keele õpetamise reele