Soome keele olümpiaad Agricola

8. veebruar 2015

Reedel, 10. aprillil toimub Tartus üleriigiline soome keele olümpiaad, mis on saanud nime soome kirjakeele rajaja Mikael Agricola järgi. Soome Instituudi eestvõttel korraldatakse keelevõistlust Eestis juba 18. korda.

1223590_65778170

Foto SXC

 

Igal aastal 9. aprillil tähistatakse Soomes Agricola päeva ja emakeelepäeva – just seetõttu toimub ka olümpiaad aprillis.

Sel aastal osalevad olümpiaadi finaalvoorus 13 gümnasisti 5 koolist üle Eesti, kes saavad oma soome keele oskust proovile panna mitmel erineval moel: hinnatakse vestlus- ja kirjutamisoskust ning lahendada saab sõnavara-, grammatika-, kuulamis- ja tekstimõistmisülesandeid. Seekord on olümpiaadi teema Soome maailmakontekstis ehk kuidas Soome ja soomlased välja paistavad.

Soome keele olümpiaad on üks paarikümnest Eesti koolinoorte aineolümpiaadist. Olümpiaadide korraldamist koordineerib Tartu Ülikooli Teaduskool ja rahastab haridus- ja teadusministeerium. Olümpiaadi sisulise poole eest vastutavad Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli soome keele õppejõud ja praktilise korralduse eest Soome Instituut. Olümpiaadi korraldamist toetab Soome Suursaatkond Eestis.

Olümpiaadi toetavad ettevõtted nii Eestist kui ka Soomest. Võitjatele on auhindu välja pannud Viking Line Eesti,  Abelita OY ja pikaajaline toetaja Fazer Eesti AS. Parimatele soome keele tundjatele kingivad aasta- või poolaastatellimusi erinevad Soome ajakirjad (Tiede-lehti, Anna, Me Naiset, Demi, Hyvä Terveys, Suomen Kuvalehti, Trendi).

Eesti koolides õpitakse soome keelt peamiselt  kolmanda võõrkeelena gümnaasiumis. Alates 2011. aastast võimaldab uus riiklik õppekava valida soome keelt ka juba teiseks ehk B-võõrkeeleks.

Kaheksas Eesti koolis õpetatakse soome keelt juba põhikoolis. Soome Instituudi andmeil õpib praegu soome keelt 55 koolis (põhi- ja teine kooliaste) ligikaudu 1300 õpilast.

 

Lisainfo:

Juhani Koivuviita
Soome Instituudi programmijuht
soome keele olümpiaadi korraldava komisjoni esimees

+372 742 7096
+372 57 57 0188

juhani.koivuviita@finst.ee