Soome kirjanik Minna Lindgren Prima Vista kirjandusfestivalil

27. aprill 2016

Prima Vista kirjandusfestivalile tuleb soome kirjanik ja ajakirjanik, vaimuka vanuri-kriminulli “Surm Õhtuhiies” autor Minna Lindgren.

minna-lindgren-kuva-stefan-bremer

Minna Lindgren. Kuva Stefan Bremer.

Tartus, 5. mail kell 18
Soome Instituudi raamatukogus (Ülikooli 11)
intervjueerib kirjanikku Heidi Iivari.

Haapsalu, 6. mail kell 16
Haapsalu Kultuurikeskuses (Posti 3)
vestleb kirjanikuga Kadri Kaljurand.

Minna Lindgren (s 1963) on muusikateadust tudeerinud soome kirjanik ja ajakirjanik, keda tuntakse peamiselt raadioinimesena Yleisradiost. Tema esimene romaan „Kuolema Ehtoolehdossa“ ilmus 2013. aastal ja tõlgiti eesti keelde kaks aastat hiljem pealkirjaga “Surm Õhtuhiies”. Raamatu tegevus toimub hooldekodus, kus hakkab juhtuma veidraid asju. See on südamlik ja põnev lugu vanadusest, sõprusest ja elust tavalises pansionaadis.

Vananemise teema on kirjanikku ennast väga isiklikult puudutanud. Lindgren kirjutas Helsingin Sanomate kuukirja draamatilise loo oma isast: tuntud saksa keele professor Kaj Brynolf Lindgren (1922–2007) oli otsustanud keelduda haigusega kaasnevast haiglaravist ja antibiootikumidest ning surra, kui see aeg ükskord peaks tulema, lihtsalt „omamoodi“. Soome tervishoiuametnikele tundus see soov ennekuulmatu. Nõudis suurt vägikaikavedu ametkondadega, et isa oma tahtmise saaks.

Südamlik lugu vana mehe õigusest surra omadel tingimustel oli nii mõjus, et tõi 2009. aastal Minna Lindgrenile maineka Bonnieri ajakirjanduspreemia.

Minna Lindgreni Ehtoolehto hooldekodust pajatava triloogia järgmised osad “Õhtuhiie pagulased” („Ehtoolehdon pakolaiset“) ja “Õhtuhiie häving” („Ehtoolehdon tuho“) ilmusid Soomes vastavalt 2014. ja 2015. aastal. Praegu plaanitakse Lindgreni debüüdi põhjal teha film.

Korraldavad: Soome Instituut, Prima Vista kirjandusfestival, Varrak
Toetab: Soome Kirjanduse Teabekeskus FILI

Lisainfo:
Kadri Kaljurand
kadri.kaljurand@finst.ee
tel 56668460