Koomiksitädide rikkalik festivalisaak Helsingist!

11. september 2012

Helsingi koomiksifestival on oma valdkonnas Põhja-Euroopa suurim. Seal on võimalik oma silmaga näha ja kõrvaga kuulda maailmatasemel koomiksitegijaid. Festivalimenu käisid nautimas ka instituudi koomiksitädid Kadri ja Jenni, eesmärgiks muu hulgas täiendada ka instituudi raamatukogu koomiksiriiulit. Järgnevalt annamegi lühiülevaate sündmustest, mida külastasime ja inimestest, kellega kohtusime.

Festivali peatelk

Reis algas väikese tagasilöögiga, nimelt selgus sadamasse jõudes, et sel päeval ei välju halva ilma tõttu ühtegi Linda Line’i laeva. See meid aga plaane muutma ei pannud – festivalile oli vaja jõuda ja nii organiseerisimegi end kibekiirelt  järgmisele Tallinki laevale. Väikese hilinemisega, aga kohale me jõudsime! Helsingis tervitas sinine taevas ja päikesepaiste.

Peatelki sisenedes saime kohe lõunamaise eksootika osaliseks, kohtudes Läti populaarseimate koomiksikirjastajate ehk David Schilteri ja Sanita Muizniecega ajakirjast Kuš! Eriti rõõmustas meid info selle kohta, et ajakirja Soome koomiksi erinumber on juba peaaegu välja müüdud – viimased eksemplarid uhkeldasid laua peal.

David Schilter ja Jenni Kallionsivu

 

Foto: Kadri Kaljurand

Koomiksiajakiri “Kuš!”

  

Ivar Laus ja Kadri Kaljurand

Loomulikult oli kohal ka koomiksiblogi Pikseldused autor Ivar Laus. Tema käest saime kohe korraliku ülevaate kõigest kasulikust ja huvitavast, mis festivalil käimas. Soovitame Pikselduste lugemist kõikidele, kellele koomiks korda läheb!

Üks olulisemaid kohtumisi kogu reisi vältel oli seotud Nordicomics Island’i ja äsja asutatud CUNE-võrgustiku loodud residendiprogrammiga, mis on mõeldud koomiksikunstnikele. Pärast lühikest programmi esitlust (millest me laeva hilinemise tõttu osa ei saanud), toimus programmiga seotud eri riikide esindajatel tunniajane koosolek. See oli nii huvitav, et  paraku ei tulnud jutuajamise käigus meeldegi sellest fotojäädvustust teha.

Tänavu olid koomiksifestivali kasutuses ka Helsingi moodsa kunsti muuseumi Kiasma ruumid, kus räägiti muuseas koomiksi ja poliitika suhetest. Selles valdkonnas aetakse tihti karikatuur ja koomiks omavahel segamini, kuigi need on kaks erinevat asja. Sel teemal ajasid juttu kolm Villet: Hänninen, Tietäväinen ja Ranta, ning lisaks veel Otso Höglund ja Lissu Lehtimaja.

Foto: Kadri Kaljurand

Vestluspaneel teemal “Poliitiline koomiks”

Saime mitmelt koomiksiasjatundjalt soovituse täiendada instituudi raamatukogu M.A. Jeskaneni  teostega “Perkele” ja “Santala”, mille kirjutamiseks on autor inspiratsiooni ammutanud rahvaluulest ja -pärimustest. Tutvusime teostega ja üsna pea saigi instituudi raamatukogu nende võrra rikkamaks. Õnneks oli kirjastuse müügiletis kohal ka tegija ise, nii on ka instituudi raamatud varustatud autori autogrammi ja joonistustega, mille üle oleme eriti uhked ja rõõmsad.

Kadri Kaljurand ja M. A. Jeskanen

Foto: Ivar Laus

 

 

Koomiksifestival pakub tegevusi ka lastele, ja iga-aastane tõmbenumber on “Kylli-täti” ehk eestipärasemalt “Onu Raivo” konkurss, kus samal ajal joonistatakse ja räägitakse muinasjuttu. Eestit esindas Joonas Sildre reisihimulise kirbu ja kassi seiklusi kirjeldava looga. Lastest koosnev publik hääletas Sildre teisele kohale. Hõbemedali omanikku õnnitleb loomulikult ka instituut!

Joonas Sildre Kylli-täti võistlusel

Lasteraamatute autori ja illustreerijana tuntud Mauri Kunnas on ühtlasi ka koomiksitegija. Kunnas vestles Goethe instituudis sakslasest koomiksikunstniku Arne Bellstorfiga, kes sai rahvusvaheliselt tuntuks pärast oma 2010. aastal valminud teose “Baby’s black” ilmumist, koomiksifestivalil esitles ta selle raamatu soomekeelset tõlget. Vestluspaneeli lõppedes kasutasime võimalust Mauri Kunnasega pikemalt vestelda. Kunnasel oli hea meel kuulda, et tema raamatud Eestis nii populaarsed on, lisaks saime ka instituudi raamatukokku värskelt soetatud raamatule “Ööaeg” väga ilusa autogrammi ja joonistuse.

 

Jenni Kallionsivu, Kadri Kaljurand ja Mauri Kunnas

 

 

Foto: Kadri Kaljurand

Mauri Kunnas signeerimas raamatut “Ööaeg”

 

 

 

 

 

 

 

 

Pärast koomiksifestivali laupäevase põhiprogrammi lõppu ja peatelgi sulgemist suundusime värskelt loodud Eesti Koomiksiseltsi esindajatega õhtust sööma ning seejärel koomiksikeskusesse aftekale. Ajasime juttu Soome koomiksiseltsi esimehe Otto Sinisaloga, kes tundis suurt huvi Eesti koomiksielu arengu kohta. Kohtusime ka eelmisel aastal Tallinnas Pop-up koomiksikeskuses tegutsenud Mari Ahokoivuga. Mari ilusa joonega koomiksid on pälvinud palju tähelepanu ka FINEST koomiksinäituse vaatajate hulgas. Spetsiaalselt selle näituse tarbeks tegid 10 Eesti ja 10 Soome koomiksikunstnikku igaüks koomiksi. Näitus tiirleb praegugi ümber Eesti ja seda saavad raamatukogud ja teised näitusekohad endale tellida siit.

 

Foto: Jenni Kallionsivu

Otto Sinisalo ja Kadri Kaljurand

 

Mari Ahokoivu, Jenni Kallionsivu, Ingrida Picukane ja Elina Beekman

 
 

 

 

 

 

 

 

Jenni Kallionsivu ja Milla Paloniemi

 “Ropendava siili” (Kiroileva siili) autor Milla Paloniemi on mitmetele eestlastele juba tuttav: mõnel võib olla veel meeles verine siilide lahing Soome-Eesti koomiksivõistlusel 2010 (võitis Eesti!). Ilmselt on siil taastunud oma Madis Otsa joonistatud Eesti kolleegi rünnakust, sest tegutseb võimsalt edasi. Kes siili roppusi veel lugenud pole, võib nendega tutvuda instituudi raamatukogus. Taimetoiduhuvilistele teadmiseks, et Paloniemi on muu hulgas koostanud ka koomiksivormis kokaraamatu “Vihreä sarjakuvakeittokirja” veganitele.

Kogu Helsingi koomiksifestival on loomulikult jäädvustatud ka koomiksina, üks huvitav näide on Aino Sutineni blogi ja teine Kaarina Uimoneni blogis.