Kjell Westö Tallinnas ja Tartus

28. aprill 2015

Populaarne soomerootsi kirjanik Kjell Westö esineb 6. mail Tallinnas Kirjanike Majas ja 7. mail Tartus Prima Vista kirjandusfestivalil. 

Kjell Westö.  Foto Magnus Fröderberg / norden.org

Kjell Westö. Foto Magnus Fröderberg / norden.org

Helsingis elava, kuid peamiselt rootsi keeles kirjutava Westö loometee on olnud tähelepanuväärne. Juba tema esimest novellikogu „Lööve ja teisi novelle“ hinnati nii kõrgelt, et Westö esitati Finlandia-auhinna nominendiks. Teise novellikogu ilmumise järel tituleeriti Westö aga üheks Soome silmapaistvamaks kirjanikuks.

1961. aastal sündinud Westö alustas karjääri ajakirjanikuna ning meediamaailm on moodustanud mitme tema teose taustsüsteemi. Westö kolme mahuka peateose keskseks tegelaseks on aga Soome pealinn. Autorit on seetõttu nimetatud Helsingi ajaloo ning valude ja rõõmude trubaduuriks. Finlandia preemia omistati autorile sooja südamega kirjutatud ajaloolise kollektiivromaani „Kus kõndisime kunagi“ eest, mis on tõlgitud ka eesti keelde.

Möödunud aastal ilmus sarjas „Põhjamaa romaan“ Westöle 2014. aastal Põhjamaade Nõukogu Kirjandusauhinna toonud romaan „Terendus 38“, mis räägib Soome kodusõjast ja olukorrast teise maailmasõja hakul. Kirjaniku väitel oli tegu soomlaste jaoks hella teemaga, millest on tulnud rääkida tundlikumalt kui teistest sõdadest Soome ajaloos.

Kakskeelse ja kakskultuurse Westö teoste peateemaks on identiteet. „Olen harjunud hüppama ühelt keelelt teisele; see loob liikumise tunde, mis on minule kui kirjanikule eluliselt vajalik,“ on mängleva kergusega soomluse ja rootsluse piiridel opereeriv autor ise märkinud. Westö stiili iseloomustab lõtvus, tundlik kaasaelamine ja jahe iroonia. Kuigi Westö teostesse on pikitud rohkelt huumorit, kumab selle alt läbi terav ühiskonnakriitika. „Kjell Westö hoiatab meid kaasaja eest,“ võtab kokku retsensent Tom Söderman.

Lisaks kirjutamisele on Westö lugenud teatrikoolis kirjanduskursust ja töötanud Helsingi Rootsi Teatris dramaturgina. Westöl on ka musikaalne pool: ta mängib kitarri ansamblis Nyrok Dolls.

Kjell Westö Prima Vistal:

Tartus kohtub kirjanik lugejatega 7. mail kell 17.00 Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis (W. Struve 1). Kirjanikku intervjueerib kirjanik ja tõlkija Jan Kaus.

Tallinlastel on Kjell Westöga võimalik kohtuda päev varem, 6. mail kl 18 Tallinna Kirjanike Maja saalis toimuval kirjanduslikul kolmapäeval. Kirjanikku intervjueerib tõlkija Tõnis Arnover.