Ehtekunstnik Tarja Tuupaneni näitus IIDA Galeriis

5. september 2012

 Ehtekunstnik Tarja Tuupaneni näitus – “Some Whites” IIDA Galeriis 28. september – 12. november

Pross 2011 – valge cacholong ja hõbe

 See näitus on tagasivaade minu valgele loomingule. Cacholong kivi on valge, see on vaikne ja ootel, sõnatu ja rahulik, puhas ja lohutav. Hirmuäratavalt tühi.  (Tarja Tuupanen)

Tarja Tuupaneni ehetega saab tutvud IIDA Galeriis (Suur-Karja 2, Tallinn) 28. septembrist kuni 12. novembrini.
Tuupanen kasutab erinevaid kivisid ehete valmistamisel. Vaatamata sellele, et ta on töötanud kividega viimased kümme aastat, valmistab see materjal talle endiselt palju väljakutseid ja põnevust.

Pross 2010 – valge cacholong ja hõbe

“Mulle meeldib väga, et matrjalina on kivid nii mitmekülgsed, ent sellel on ka palju piiranguid. Kividega töötamine on aeglane tegevus ja see sobib mulle hästi. Esimestel aastatel, kui alles alustasin tööd,  siis oli kivi raskus ja kohmakus vastumeelne ning ma püüdsin materjali omadusi viia äärmuseni, seda võimalikult õhukeseks lihvida. Täna küsin kivilt, mida ta soovib öelda ,” räägib Tarja Tuupanen oma tööst.

Valge cacholong kivi on Tuupanenile viimastel aastatel  oluliseks teemaks olnud. Looduslikus kivis on kõik võimalikud valged toonid olemas ja kui seda piisavalt pikalt vaadelda, hakkavad sealt esile kerkima ka teised toonid. See kivi on kunstnikule omamoodi inspiratsiooniks, sest selle lihtsus, rahu ning tugevus on äärmiselt veetlevad. “Cacholong kivi tundub pehme ja õrn, aga see pole üldsegi nii. Valges kivis tulevad detailid selgesti esile ning tühjusele tekib sisu ja tähendus, ” kirjeldab Tarja Tuupanen.

Kunstnik armastab Põhjala valgeid ja lumiseid talvesid, kui kõik on vaikne ja rahulik. Puhas ja lohutav ning hirmutavalt tühi.

Vaikusest ja puhtusest inspireeritud valgest cacholong’i kivist valmistatud ehteid saab näha IIDA Galeriis (suur-Karja 2, Tallinn) 12. novembrini.

Tarja Tuupaneni teiste töödega saab tutvuda kunstniku kodulehel.

Pross 2010 – valge cacholong ja hõbe