Armastatud soome naivistid tulevad Eestisse

19. mai 2014

Soomes igal aastal kümneid tuhandeid külastajaid ligi meelitavad Iittala naivistid esitlevad tänavu oma kunsti ka Eestis. Alates 4. kuni 28. juunini näeb esinduslikku valikut Soome kaasaegsest naivismist Rakvere galeriis.

Naivistit Iittalassa on Soome kõige suurem ja ilusam naivistliku kunsti näitus, mille toimumine on põhjanaabrite juures alati ka suur meediasündmus. Heatujuline kunstisuund on leidnud kindla koha soomlaste südames: igal aastal käib Iittalas näitusel üle 20 000 külastaja. Suur suvenäitus avatakse mais ja jääb lahti kuni augusti lõpuni. Väljas on pea 600 uut kunstiteost umbes 45 kunstnikult. Sageli lisavad Iittala suvenäitusele vürtsi veel ka Euroopa külaliskunstnikud.

Eesti rändnäituseks on sihtasutus pannud kokku tõelise naivismiparemiku – viis tunnustatud ja populaarset naivisti tulevad ja jutustavad naaberrahvale soomlastest loo keeles, mis tõlkimist ei vaja: heatujulise naeratusega! Näitusel HYMYÄ – NAERATUS! osalevad kunstnikud Kati Mikola, Kikka Nyrén, Marit Björnegran ja Jeroma Tabell ning keraamik-skulptor Markku Mäki.

Kati Mikola

Kati Mikola

Esimest korda avas Iittala vana puust koolimaja naivistidele uksed suvel 1989, tookord olid sündmuse korraldajateks Helsingi galeristid Aira ja Kalevi Heinänen. Nüüd jätkab Heinänenide tööd 2009. aastal asutatud sihtasutus Naivistit Iittalassa.

Soome Instituudi ideest alguse saanud rändnäituse eesmärgiks on tuua Eesti publikuni osa omapärasest, heatujulisest ja lootusrikkast Soome nüüdiskunstist, mille juured on mõlema rahva ühise jutuvestmise traditsioonides. Rändnäitus avatakse 3. juunil 2014 Rakvere galeriis, edaspidi läheb näitus tuurile mööda Eestit.

Näituse kuraator on kunstiajaloolane Irene Wai Lwin Moe sihtasutusest Naivistid Iittalas.

Naivism tekkis 19.20. sajandil Prantsusmaal. Sellele kunstisuunale on iseloomulik optimism, värviküllus ja heatahtlik huumor. 1960ndatel jõudis naivism Soome, kus selle tuntuimateks esindajateks on Alice Kaira ja Martti Innanen. 
Soome naivism erineb euroopalikust kunstist huvitaval viisil: kunstnikud leiavad oma teemad sageli päikselistest suvepäevadest, maapiirkondade maastikest ja vahvatest argistest sündmustest. Tähelepanuväärne on seegi, et Soome naivistide teostes käituvad loomad sageli inimeste moodi  – naivistlik kunst on lähedalt seotud valmidega, mille tegelasteks on enamasti loomad, kes kujutavad erinevaid inimtüüpe.


Lisainfo:
www.naivistitiittalassa.fi

Kadri Kaljurand, Soome Instituut, tel 7 427 319