Soome kunstnikud Henna Aho ja Kaija Hinkula on ühisnäitusel „Materiaalne maailm“ loonud maailma, kus materiaalsus on esikohal. Ei ole mingit lugu ega teemat, millest lähtuda, vaid lihtsalt asjad nii nagu nad on, oma spetsiifiliste värvide ja tekstuuridega.

Tartu Kunstimaja on avatud K–E 12.00–18.00. Näitused on tasuta.

Sellele näitusele sisenedes võib jääda mulje, et astud teistsugusesse maailma, kus igapäevaelu loogika on asendunud teise korraga. See on materiaalne maailm: siin ei ole kujutatud inimesi, tooni annab objektide olemasolu ruumis. Kuid lähemal vaatlusel on teoseid moodustavad materjalid seotud igapäevaeluga ja selles mõttes tuttavad. Me näeme asju, mida me teame või isegi kasutame kodustes oludes, näiteks pintslit, köit või kindaid. Kuid need esemed tulevad teistsuguses seadistuses, kaotades seega oma varasema tähenduse ja kasulikkuse. Mida nad tahavad öelda?

„Kunstnike eesmärk,“ selgitab kuraator Jurriaan Benschop, “ei ole mitte ainult tuua meid materjalidele lähemale, vaid suurendada meie teadlikkust meid ümbritsevatest esemetest, kuni need tunduvad elusad, mitte enam pelgalt elutud. Kui me häälestume materiaalsesse maailma ja objektidevahelistesse suhetesse, avaneb uus vaatenurk. Esemed käituvad peaaegu nagu inimesed, igaühel neist on oma isikupära – teravad või siledad, külmad või soojad.“

„Lõppkokkuvõttes ei ole määrav, kas tulemus on maal või mõni muu meedium, kas materjalid on odavad või keerulised, kas tööd on minimalistlikus või baroklikus sõnavaras. Oluline on see, et teosed sisaldavad õiget segu jõududest, et need elustuksid ja et külastajad saaksid nendega suhestuda, peaaegu nagu kohtuksid inimesega. Kui see juhtub, ületavad materjalid iseennast. See, mis näib olevat pealispind, on vaid nahk, mille all peitub edasine elu.“

Henna Aho (s 1977) on multidistsiplinaarne soome kunstnik, kes on tuntud suurte, materjalipõhiste konstruktsioonide poolest. Ta on omandanud magistrikraadid Soome Kunstiakadeemias ja Helsingi Kunsti- ja Disainiülikoolis. Aho on saanud stipendiume, residentuuri ja tellimusi erinevatelt organisatsioonidelt, nagu Kone Sihtasutus, Soome Kultuurifond ja Vermont Studio Center (VT, USA, 2024). Tema tööd on esindatud selliste silmapaistvate institutsioonide kogudes nagu Saastamoinen Sihtasutus, Helsingi kunstimuuseum HAM, Oulu kunstimuuseum, Turu linn ja Soome riiklik kunstikomisjon.

Kaija Hinkula (s 1984) on soome nüüdiskunstnik. Hinkula uurib oma loomingus utoopiate loomist, fantaasia rolli igapäevases reaalsuses ja tulevikupiltide konstrueerimist. Hinkula on lõpetanud Helsingi Kunstiakadeemia kujutava kunsti magistriõppe. Tema teosed kuuluvad paljudesse kogudesse, näiteks Riigi Kunstikogusse ja Helsingi kunstimuuseumi kogusse.

Näitust toetavad: Soome Kultuurifond, Kone Sihtasutus ja Alfred Kordelini Sihtasutus. Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.